Balti põllumeeste ühismeeleavaldus tõmbas Brüsselis tähelepanu

meeleavaldus Brusselis Lati president_vaike.jpg

Läti president meeleavalduselTäna kogunes Brüsselisse Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni hoonete juurde üle 100 Eesti, Läti, Leedu  põllumehe ja nende toetaja. Kolme riigi ühismeeleavaldusel nõuti võrdseid konkurentsitingimusei kõikidele Euroopa põllumeestele. Meeleavaldajaid tulid tervitama Läti Vabariigi president Andris Bērziņš ja ekspresident Vaira-Vike Freiberga, põllumajandusminister Janis Duklavs ning mitmed Euroopa Parlamendi liikmed, teiste seas ka  Siiri Oviir ja Ivari Padar Eestist ja Sandra Kalniete Lätist.

Meeleavaldajaid külastasid EL põllumajandusvoliniku Dacian Ciolose kabineti asejuht Sorin Moisa ja kabineti liige Alexandra Catalao, kes palusid Eesti, Läti ja Leedu põllumajandusorganisatsioonide esindajad ligi tunniajalisele kohtumisele probleemide selgitamiseks.

Ciolose kabineti asejuht väljendas täielikku mõistmist Balti põllumeeste nõudmiste suhtes ja selgitas avatult komisjoni ettepanekute tagamaid. Samuti rõhutasid kabineti liikmed, et käesoleva ettepaneku osas alles algavad tulised läbirääkimised, kus oluline roll on ülemkogul, ministrite nõukogul ja Euroopa parlamendil. Balti riikide põllumajanduse olukorra parandamiseks ei piisa vaid põllumajandusministrite jõupingutustest, lõplikku tulemust mõjutab olulist laiapõhjaline koostöö nii riikide vahel kui ka riikidei sees. Kõlama jäi sõnum, et tulemuste saavutamiseks peab küsimus jõudma kõikide Balti peaministrite prioriteetsete teemade hulka.

Voliniku kabinetiliikmed väljendasid soosivat suhtumist Baltimaade põllumeeste meeleavaldusse ja kinnitasid, et oma seisukohtade väljendamine on oluline ning aitab kaasa kaalutletud otsuste langetamisele.

Brüsseli meeleavaldusel osalenud Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmuse hinnangul võib ettevõtmise kordaläinuks lugeda. „Meeleavaldus ja selle raames toimunud pressikonverents andis hea võimaluse Baltikumi põllumeeste seisukohtade selgitamiseks rahvusvahelisele pressile ja üldsusele. Meeleavaldused on euroopalik tava oma meelsuse väljendamiseks ja nendest loobumisel jätaksime kasutamata olulise kanali probleemidest teavitamiseks,” lisas Sõrmus.

Põllumeeste meeleavaldused toimusid lisaks Brüsselile samaaegselt ka Tallinnas, Riias ja Vilniuses. Baltimaade põllumehed pole rahul, et Eesti, Läti ja Leedu toetuste tase on ligi kolm korda EL keskmisest madalam ning selle olukorra parandamise väljapakutud tempo on äärmiselt aeglane.

Vaata ka Balti põllumajandusorganisatsioonide ühisdeklaratsiooni

Eelmine luguMeeleavaldus Tallinnas
Järgmine luguEesti hapupiimajook sai ülemaailmse tunnustuse