AP kandidaat Aive Kesküla – Kange saare naine juhib põllumajandusfirmat

vaga-oluline-on-meeskonnatoo-ja-vastastikune-usaldus-selgitab-rauni-po-83637855Saaremaa aasta põllumeheks valitud Aive Kesküla on paarkümmend aastat juhtinud põllumajandusettevõtet, ehitanud uue vabapidamislauda ja tõstnud lehmade piimatoodangut.
“Ei, ma ei ole saarlane, ehkki olen siin saarel juba 25 aastat elanud,” teatas Aive Kesküla. Pärit on ta hoopis mandrilt – Peipsi äärest Lümati külast. Aive Kesküla õppis EPAs veterinaariat ja sattus Saaremaale Pöide valda praktikale. Nii meelitatigi hakkaja neiu pärast diplomi saamist 1997. aastal Saaremaale Rauni põllumajanduse osaühingusse. Algul loomaarstiks, aga paari aasta pärast sai temast ettevõtte juhatuse esimees ja selles ametis on ta juba paarkümmend aastat vastu pidanud.
Eelmisel aastal anti Saaremaa kõrge tiitel üle Aive Keskülale, tema suurima saavutusena on esile toodud uue ja uhke Uue-Välja vabapidamislauda ehitamist. Tõsi, laut valmis juba 2013. aastal, aga sestsaadik, kui 400pealine piimakari kolis uude lauta ja torusselüpsilt mindi üle platsilüpsile, on lehmade piimatoodang tõusnud paar tuhat kg aastas lehma kohta.

Punane ja mustakirju kari
Praegu lüpsab Uue-Välja laudas nii punane kui holsteini kari. “Meil on kaks kolmandikku mustakirju ja üks kolmandik punane kari,” teatas Aive Kesküla. Kuna punast tõugu lehmad annavad vähem piima, on karja keskmine aastalüps praegu alla kümne tonni piiri.
“Hetkel on meie aastalüps 9500 kg lehma kohta,” täpsustas Kesküla. Selle tulemusega ollakse Rauni POÜs rahul, sest enne suurfarmi valmimist, kui kari oli laiali vanades lautades, andsid lehmad piima vaid seitse tonni. Nüüd lüpstakse Uue-Välja farmis lehmi kolm korda päevas DeLavali 2×16 paralleellüpsiplatsil. Oma lubaduse – tõsta uue lauda valmimisel lehmade piimaandi paari tuhande kilo võrra – on firmajuht täitnud.
Ka Saaremaa vissivõistlustelt on Rauni POÜ lehmad saanud järjest esikohti. Kesküla hinnangul on sellele kaasa aidanud nii loomade paranenud tingimused vabapidamislaudas kui ka loomakasvatusjuhi oskuslik töö.
Juhataja meenutas, kuidas lauda rajamise mõttest teostuseni läks viis aastat, enne kui kõik takistused said ületatud. Siis tuli 2014. aasta piimakriis, mis osaühingus suudeti siiski üle elada. Loe edasi Maalehest.

KANDIDAAT AIVE KESKÜLA
Rauni POÜ, Saaremaa
Piimakarjakasvatus. Piimakari 400 (eesti holstein ja punane tõug), noorloomi 350. Keskmine piima aastatoodang 9500 kg lehma kohta
Maad haritakse ligi 1000 ha, sellest omandis 550 ha
Teravili 360 ha, mais 24 ha
Kaasaegne vabapidamislaut ja põllutehnoloogia
22 töötajat
MAI VAHER, MESi nõuandeteenistuse konsulent
Tark, kes ei torma
Rauni POÜ juhatuse esimehel Aive Keskülal on selged plaanid osaühingu arendamiseks, ta on juht, kes oskab hoida oma meeskonda, kuulab alati kaastöötajate arvamust. Ta suudab oma teadmisi ja oskusi jagada noortega ja kasutada noorte teadmisi ettevõtte arendamisel, olles alati positiivse ellu-suhtumisega. Pärast pikka mõtlemist – lahenduse leidmist – teeb ta kindla otsuse ja see on osutunud õigeks. Kriiside ja raskete ilmastikutingimustega tuleb ta toime tänu kannatlikkusele, tasakaalukatele otsustele ja tuginedes heale meeskonnale.

Eelmine luguAP kandidaat Toomas Remmelkoor: Hiiumaa soistel põldudel oli ka põuaga kõike parasjagu
Järgmine luguAP kandidaat Jaan Metsamaa – Pealinna lähistel sünnivad piimarekordid