AP kandidaat Toomas Remmelkoor: Hiiumaa soistel põldudel oli ka põuaga kõike parasjagu

me-peame-rohkem-motlema-sellele-milline-on-meie-maaressursi-vaartus-ja-83563815Harju talu peremees Toomas Remmelkoor on hoolsa maaparandusega muutnud oma põllud kõige viljakandvamaks Hiiumaal.
“Mul on tänavuse põua kohta mõnel põllul üllatavalt hea saak,” teatas Harju talu peremees Toomas Remmelkoor. Nimelt sai ta otra neli tonni hektarilt, mis on Hiiumaa kesiste maade kohta väga tubli tulemus. “Kõige suurem teraviljakasvataja ma hektarite järgi Hiiumaal pole, küll aga olen suurim saagikuse poolest,” on mees ise rahul.
Koos pojaga harib ta Partsi küla ümbruses nii oma kui rendimaid. Ettevõtmiste keskus on ajaloolises Pihla talus ja peremees tunneb uhkust, et talitab põlistel talumaadel, jätkates esivanemate traditsioone. “Poeg on mu põhiline abiline ja tulevikus plaanin talu talle üle anda,” ütleb peremees.

Korralik saak liigniiskelt põllult

Toomas Remmelkoore maad on põllulappidena laiali viie kilomeetri raadiuses. Märkimisväärne on see, et ta on osanud kivistel ja väheviljakatel muldadel kasutusele võtta just sellise agrotehnika, mis on viinud parima tulemuseni. Ta kasutab otsekülvi, et kiviklibust mulda mitte liiga palju ringi keerutada ega kuivatada, oskuslikult annab põldudele ka väetist. Kõige enam uhkust aga tunneb mees selle üle, et on liigvee kraavitussüsteemidega oma soistelt põldudelt minema suunanud.
“Olen kurja vaeva näinud nende põldude kuivendamisega. 2012. aastast hakkasin lahtist kraavitust tegema, et saada liigvesi põllult ära õigel ajal, nii et saaksin paremal ajal külvama,” lausus Remmelkoor.
Ta lisas, et nüüd ei vii liigvesi põllu pealt enam toitaineid ära. Kui varem oli tema põldude saagikus keskmiselt kaks tonni hektarilt, siis maaparandusega on see tõusnud poole võrra.
Remmelkoor tõi ka esile, et mahetootja ta pole: “Sellest kesisest põllupinnast pole midagi võtta, vaid tuleb toitaineid kogu aeg juurde anda,” ütles ta.
Kui teistel oli tänavu liiga kuiv, siis Remmelkoore talu soistel ja liigniisketel põldudel oli kõike parasjagu, nii tulidki korralikud saagid.
“Ma pole põua vastu valmistunud, ma olen liigniiskusega võidelnud,” rääkis mees. Samas tavapõldudelt sai temagi tänavu kolmandiku kuni poole võrra vähem vilja. Loe edasi Maalehest.

KANDIDAAT  TOOMAS REMMELKOOR
Harju talu, Hiiumaa
Teraviljakasvatus 360 ha-l. Oder 200 ha, suvinisu 100 ha, raps 60 ha
Metsamaad 25 ha
Teravilja keskmine saagikus 4–5 t/ha, rapsi saagikus 2,5 t/ha. Tänavune saagikus: oder 3 ja 4 t/ha, nisu 2 t/ha
Maad on omandis 150 ha, ülejäänud maa on kasutusvalduses ja rendimaa
Kuivati ja kaasaegne tehnoloogia põldudel
4 töötajat.

Jekateriina Näälik, MESi nõuandeteenistuse konsulent
Tubli saavutus Hiiumaal
Toomas Remmelkoorel on lisaks agronoomiharidusele ka suur kogemustepagas. Ta hakkas poputama just neid põlde, mis andsid vähem saake, ja on jõudnud selleni, et keskmine saagikus põldudel on tõusnud üle Eesti keskmise, mis on äärealadel ja väheviljakatel aladel väga tubli saavutus.
Ta on otsekülvi tehnoloogia fänn, suurte kogemustega umbrohutõrje alal. Talus õpib põllumajandust isa kõrval ka poeg, nii et sel talul on tulevikku. Toomas Remmelkoor on lisaks aastaid vallavolikogu juhtinud, ka praeguses volikogus on ta tegev ja avaldab julgelt oma arvamust.

Eelmine luguEesti toidutootjad osalevad Balti riikide suurimal toidumessil Riias
Järgmine luguAP kandidaat Aive Kesküla – Kange saare naine juhib põllumajandusfirmat