Umbes viiendik põllukultuuride pinnast veel koristamata

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja hinnangul oli 10. oktoobri seisuga teravilja, kaunviljade ja rapsi kogupinnast Eestis ca 20% ikka veel koristamata. Suurimate põllukultuuride kokkuostjate (Baltic Agro, Scandagra ja Kevili) andmetele tuginedes oli seejuures osaliselt koristamata veel ka suvinisu (ca 10-15%). Üldiselt võib hinnata, et nisu saagist umbes 60-70% on olnud tänavu söödavili, suvinisu on läinud sisuliselt kõik söödaks.

“Herne saagist suurt osa sellel aastal põldudelt paraku kätte ei saa, erinevatel hinnangutel võib isegi 30-50% hernest põllule jääda. Tänavu oli hernest külvatud ligi 39 000 hektarile. Uba pole veel valminud, koristatud on vaid ca 10% põldoa pinnast, mis muudab olukorra väga riskantseks. Uba oli tänavu külvatud ligi 27 000 hektarile,” selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Sõrmuse sõnul on ka suvirapsist koristatud alles umbes 25-30%. Suvirapsi pind on tänavu ligi 39 000 ha.

Suurimad probleemid viljakoristusega on põhjarannikul (Harjumaa, Lääne-Virumaa, Ida-Virumaa), aga ka idapoolses Eestis ja Kagu-Eesti nurgas. Osades piirkondades jääbki osa viljast kindlasti koristamata, nt Lääne-Virumaal jääb tõenäoliselt valdav osa hernest põllule.

Kõige parem olukord on Lääne-Eestis, kuid ka seal on uba ja suviraps suures osas veel võtmata.

EPKK esialgse prognoosi kohaselt võiks tänavu teravilja, rapsi ja kaunvilja kogusaak kujuneda 1,4-1,5 milj tonni suuruseks. Kuid vaatamata suhteliselt korralikule saagikusele on ebasoodsad ilmad põhjustanud põllumeestele väga suurt kahju. Seetõttu on koda pöördunud ka Maaeluministeeriumi poole, et leida lahendusi tekkinud olukorrale.

Eelmine luguAP 2017 kandidaat Kalmer Visnapuu: Peame pääsema odava Ida-Euroopa tootja nišist
Järgmine luguAP 2017 kandidaat Priit Lulla ehitas ainulaadse vikerforellikasvanduse