Tööstussümbioos ja biopõhised ärimudelid

Foto: pixabay.com

26. mail 2021 korraldasid kaks Interregi Läänemere regiooni projekti „BIS – Baltic Industrial Symbiosis“ ja „BalticBiomass4Value“ koostöös Balti riikide Põhjamaade Ministrite Nõukogu büroodega virtuaalse seminari, milles käsitleti projektide värskeid tulemusi tööstussümbioosi ja biopõhised ärimudelite rakendamise kohta.

Seminari avas tööstustehnika ja juhtimise ekspert Jukka Teräs (Soome) ettevõttest Norrum Oy, kes jagas oma teadmisi tööstussümbioosi arengust ja mõtteid riikidevahelise koostöö olulisusest selles valdkonnas.

Ürituse esimeses osas tutvustas Per Erik Sørås (Norra), kes on Trøndelagi kohaliku omavalitsuse esindaja, BIS-projekti raames valmistatud tööriistu, mille eesmärk on olla abivahendiks tööstussümbioosi väljatöötamisel. Seejärel jagas ökoinnovatsioonikeskuse Paper Province esindaja Magnus Persson (Rootsi) oma kogemusi Living Labs’idega, mis on üks BIS-projektis tegevusi. Neile järgnes Lisbeth Randersi (Taani) ettekanne Kalundborg Symbiosis tegevustest ning Gdanski Tehnikaülikooli ekspertide Beata Szatkowska ja Jan Hupka (Poola) ettekanded biolagunevate plastide ja merereostuse kohta.

Ürituse teine ​​osa oli pühendatud “BalticBiomass4Value” raames välja töötatud biopõhistele ärimudelitele, mida tutvustas ja esitles Halmstadi ülikooli ekspert Henrik Barth (Rootsi). Need on mudelid koondavad endas Läänemere piirkonna riikide head näited, kasutades sisendina reaalseid ettevõtete praktikaid. Esitletud ärimudeleid illustreerisid mitmed näited, nt Sascha Hermus (Saksamaa) 3N kompetentsikeskusest tutvustas Saksamaa näidet digestaadist toitainete taaskasutamise kohta.

Osalejatele tutvustati lähemalt ka mõlemat Interregi projekti nende koordinaatorite poolt – Susanne Boesen ja Virginija Kargytė. Oma ettekannetes jagasid nad infot projektide saavutuste, väljundite ja eesseisvate tegevuste kohta.

Seminari ettekanded on kättesaadavad SIIT.

Eelmine luguPRIA alustas erakorralise toetuse väljamaksmisega
Järgmine luguToimus antibiootikumide registri-teemaline kohtumine Maaeluministeeriumiga