Toidust leiti vähem taimekaitsevahendite jääke

Euroopa Toiduohutuse Amet (EFSA) avaldas andmed, millest selgub, et Euroopa Liidus müüdi vähem toiduaineid, milles on lubatust rohkem pestitsiidide jääke. EFSA aruandest selgub, et 2008. aastal jäid pestitsiidide jäägid 96,5% juhtudest lubatud piiridesse. Vaid 3,5% testitud toiduainetest leiti lubatust rohkem taimekaitsevahendite jääke (2007. aastal oli vastav näitaja 4,2%). Seejuueres ületas pestitsiidide jääkide tase lubatut vaid 2,4% EL päritolu toiduainetes, samas kui 7,6% importkaubast ei vastanud nõuetele.

Euroopa Komisjoni kinnitusel on olukord ka 2010. aastal jätkanud paranemist. Komisjoni hinnangul tulevad edusammud osaliselt sellest, et paljud kahjulikud taimekaitsevahendid on ELis keelatud ja EL välispiiridel on kontrolli karmistatud.

Viimase kahe aasta jooksul on komisjon harmoniseerinud pestitsiidide jääke puudutavad ülemised piirid toidus ja loomasöödas. Samuti on lõpule viidud turul saada olevate taimekaitsevahendite hindamine, mille tulemusel keelustati 700 taimekaitsevahendit nimekirjas olnud 1000-st.

Alates käesoleva aasta jaanuarist on karmistatud ka imporditud puu- ja köögiviljade kontrolle EL välispiiridel. Alates jaanuarist on testitud 10% importviljadest, 10% kontrollitud kaubast ei vastanud nõuetele.

Alates 2011. aasta juunist hakkavad kehtima veelgi karmimad reeglid taimekaitsevahendite turuletoomisele.

Loe ka EFSA pressiteadet ja aruannet.

Eelmine luguEesti mahepõllumajandusliku maa osakaal on EL suurimaid
Järgmine luguPM online: Pakendid hoiatavad homsest kuue toiduvärvi eest