Taastav põllumajandus kogub järgijaid

Sander Hiire sõnul on taastava põllumajanduse kohta õnneks Eestis juba infot leida. Foto: erakogu

Sander Hiire ütles, et kui kuulata Euroopas laiemalt tarbijate soove, kes tahavad, et toit oleks puhtam ja keskkond hoitud, siis täna on taastavas põllumajanduses kõik need põhimõtted esindatud.

Mäemõisa OÜ taimekasvatusjuhi Sander Hiire hinnangul tuleks taastava põllumajanduse huvi korral esmalt tutvuda viie põhiprintsiibiga. Nendest kõige olulisem on põhimõte, et igasugune mulla häirimine, liigne liigutamine ja ka sünteetiliste ainete kasutamine peaks olema viidud miinimumini. „Põllumeestena peaksime pidevalt vaagima, kas toimetame johtuvalt harjumustest või saaksime uute teadmiste kohaselt paremini toimetada? Meie külvame oma põllud otsekülvikuga ja jälgime väga hoolikalt sünteetiliste sisendite kasutust ja töötame täna selle nimel, et oma mullad paremini käima saada,” rääkis Hiire põhimõtetest.

Tasakaalu saavutamine

Mäemõisa taimekasvatusjuhi sõnul peaks iga Eesti põllumees uuenduslikke võtteid katsetama ja samal ajal ettevõtte kasumlikkust silmas pidama. „Oma tegevusplaane seades peame lähtuma võit-võit lahendustest. Jõuga midagi peale suruda ei saa, tuleb liikuda samm-sammult,“ lausus Hiire. „Teine oluline printsiip on mulla hoidmine taimkattega kaetult. Vahe- ja kaaskultuuride kasvatamine on igale põllumehele kättevõtmise asi. Tuleb jälgida, et tuulte ja vihmade kätte ei jääks musta mulda,“ osutas ta.

Põllul peaksid olema elusad taimejuured aastaringselt, siis on mulla elustik aktiivne ja toitained kenasti hoitud. See on tema sõnul ühtlasi ka kolmas põhireegel – elavad juured.

„Vahekultuuridega tegelemine on väga põnev ja arenev valdkond, olen seda viimased viis aastat oma põldudel rakendanud ja tunnen, et järjest põnevamaks läheb. Päikesevalgus, mis meie maale langeb, tuleb kõik kinni püüda,“ lausus Sander Hiire. „Neljas ja viies põhimõte on mitmekesisuse rakendamine ja kariloomade integreerimine tootmispõldudele. Nendest räägin oma ettekandes pikemalt juba neljapäeval toimuval Teraviljafoorumil.“.

„Iga muutus saab alguse väikestest sammudest ja alustuseks võib ju võtta kasvõi ühe kodutee lähedase väiksema põllu, kus neid põhimõtteid rakendada,“ julgustas Hiire ettevõtteid teistmoodi lahendusi proovima.

Uued tuuled

Neile, kes soovivad ennast teemaga rohkem kurssi viia, soovitas Hiire eelmise aasta sügisel Maaeluministeeriumi eestvedamisel toimunud taastava põllumajanduse konverentsi ettekannete salvestusi youtube keskkonnas kuulata. „Esimesed tootmiskatsed on Eesti põldudel juba käimas ja olen leidnud endale Inglismaalt konsulendi, kes on kohalike oludega kurssi viidud ja aitab oma nõu ja jõuga. Lisaks on teemast huvitatud noored põllumehed seljad kokku pannud ja põrgatavad üheskoos ideid, mida juba täna ellu viiakse,“ oli Hiire arengutega rahul.

„Põlvkondade vahetus ettevõtetes toob uusi eid ja lahendusi, sest noored tahavad uusi lähenemisi proovida ja varasemast paremini teha, kasvõi jonnakusest – arvan, et selline tendents on hea ja viib sektorit edasi,“ avaldas Hiire. „Taastav põllumajandus on hetkel kuum teema ja tuleb järgi proovida. Välismaa praktikud, kes sellega on varem alustanud, pole sellest ära tüdinenud vaid soovivad selle mõtteviisiga veelgi kaugemale minna. See annab indu ka ise katsetada ja endast parim anda!“

Mäemõisa OÜ taimekasvatusjuht Sander Hiire esines 8. detsembril Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja Teraviljafoorumil.

Eelmine luguFADN – 2021. aasta analüüsi standardtulemused selgunud
Järgmine luguKas piimatoodete kättesaadavus poodides jätkub ka edaspidi?