Suur fotogalerii: Ärifoorum tõi kokku sektori tipptegijad

Ärifoorum tõi kokku sektori ettevõtjad. Fotod: EPKK

3. juunil toimus Tartus Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja esimene ärifoorum, millel osales üle 200 põllumajandus-, toidutööstus-, maa- ning metsamajandusettevõtja. Foorumil said sõna sektori arvamusliidrid, et üheskoos mõelda, kuidas maailmas toimuv mõjutab põllumajandus- ja toidutootmissektori ettevõtja argipäeva ja tulevikku.

Ärifoorumi avasõnades lausus Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu esimees Sivar Irval, et ta loodab, et selline ettevõtjakeskne ärifoorum saab toimuma igal aastal ja muutub traditsiooniks.
Foorumit avades ei tahtnud ta rääkida kriisidest, pigem keskendus Irval tulevikule. “Meie sektoris tegutsevad ettevõtjad peavad arvestama ja kaasa minema muutustega. Lisaks ühisele põllumajanduspoliitikale ja toetusmeetmetele mõjutab põllumajandussektorit kuus suurimat tegurit: tehnoloogia, automatiseerimine, ettevõtete kasvamine järjest suuremaks, tarneahelad, äri- ja uued hinnastamismudelid ning tugi süsteemide toetamiseks. Kindel on aga see, et ükski tehnoloogia ei asenda inimesi sajaprotsendiliselt. Seega tuleb oma häid inimesi hoida ja pakkuda noortele abi ning tuge, et tulla ja tegutseda ses sektoris,” sõnas Sivar Irval.

Rahandusministeeriumi makromajanduse talituse analüütik Madis Aben rääkis foorumil Eesti majanduse hetkeseisust ja vaatas statistikas esitatud numbrite taha. Üha enam on hakatud rääkima sõja mõjudest Eesti majanduse rohepöördele ja sellel teemal esines ärifoorumil Riigikantselei rohepoliitika koordinaator Kristi Klaas. Euroopa Parlamendi liige Riho Terras analüüsis, millised on põllumajanduse väljakutsed praeguses julgeolekuolukorras.

Ärifoorumi keskse osa moodustasid ettevõtjate kogemuslood. E-Piim Tootmine AS juhatuse esimees Jaanus Murakas selgitas, mis toimub piimandusturul. HKScan Estonia AS kvaliteedijuht Priit Dreimann avas lihatootmise ja töötlemise tagamaid.
Teraviljakasvatuse ja viljaäri suurt pilti andis edasi põllumeeste ühistu KEVILI nõukogu esimees, Crocus OÜ juht Andres Oopkaup.

Ärifoorumi viimases osas keskenduti tootmissisenditele. Yara Eesti juhataja Marek Linnutaja rääkis kuulajatele, mis toimub väetiseturul ja samale küsimusele söödaturu kohta otsis vastuseid Alltech Eesti juhataja Pilleriin Puskar. Konverentsi viimase ettekande tegi Wihuri Agri tegevjuht Kristjan Ruusamäe, kes andis ülevaate sellest, mis toimub põllumajandustehnika turul.

Konverentsi moderaator, EPKK juhatuse esimees Roomet Sõrmus ütles, et foorumi sõnavõtjad tegid suurepärased analüüsid oma valdkondadest, andsid tõeliselt hea ülevaate turul toimuvast ning jagasid teadmisi, kuidas uutes oludes targalt majandada ja ettevõtluse riske paremini juhtida.

Täname kõiki osalemast!

EPKK konverentsi “Põllumajanduse ärifoorum 2022 – uus reaalsus majanduses” saab järelevaadata SIIT. Konverentsi ettekanded leiad koja kodulehelt

Loe lisaks:
Jaanus Murakas: Piimanduses ilma muutusteta ei saa
Marek Linnutaja: Väetiseturul loevad kogemused ja varasemad kontaktid

Vaata fotogaleriid:

 

Eelmine lugu2021. aastal maksti maaelu arengu toetusi 129 miljonit eurot
Järgmine lugu06.06 ja 09.06.2023 EPKK teoreetiline koolitus “Lammaste kunstlik seemendamine”