Jaanus Murakas: Piimanduses ilma muutusteta ei saa

Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Murakase sõnul on piimasektori eripäraks see, et lõpptoote kvaliteeti mõjutavad kõik tootmisahela lülid. Foto: Meelika Sander-Sõrmus

E-Piim Tootmine AS juhatuse esimees Jaanus Murakas ütles, et Eesti piimatootjatel ja -töötlejatel on ees otsustav aeg.

„Need, kes tahavad oma toodetega minna välisturgudele ja leida uusi sihtgruppe, neil tuleb hakata järgima jätkusuutliku ettevõtte nõudeid ja oma toodetele vormistada sertifikaadid ning vastata palju kõrgematele kvaliteedinõuetele, kui oleme kehtestanud koduturul ja Baltikumis,” rääkis E-Piim Tootmine ASi juht Jaanus Murakas.

Murakase sõnul on piimasektori eripäraks, et lõpptoote kvaliteeti mõjutavad kõik tootmisahela lülid: nii piimakarja kasvatamine, söödapool kui toorpiima käsitlemise nõuded. Enamikus Euroopa riikides kehtivad kõrgemad kvaliteedinõuded piimatoodetele ja selles valguses on Eestis vaja piimatoodete kõrgematele kvaliteedinõuete vastamiseks tootmisprotsesse veelgi kaasajastada ja teha investeeringuid. Kõik see eeldab aga kulutuste tegemist ajal, kus kõik sisendhinnad on tõusnud.

„Tegime E-Piimas juba hulk aastaid tagasi vastavad kvaliteedisertifikaadid ära. Need on üsna aja- ja rahakulukad ettevõtmised. Me ei kujutaks seda ettegi, et me ei oleks endale seadnud kõrgemaid standardeid – ilma BRC sertifikaadita ei oleks meil maailmaturul midagi teha,” kinnitas Murakas. „Muidugi saab ilma sertifikaatideta Eestis edasi oma tooteid müüa, kuid muu maailm liigub kiirelt eest ära.“

Kestlik ja säästlik mõtteviis

Murakas tõi välja teisigi tootmist mõjutavaid aspekte. Euroopa rohepöörde eesmärgid on ambitsioonikad ja on tulnud selleks, et jääda. „Ka teistel ettevõtetel tuleb sellest aru saada ning oma mõtteviisi muuta. Meile hakkas juba viis-kuus aastat tagasi tulema küsimusi sustainability ehk jätkusuutlikkuse kohta: „kas te loomade heaolu ja loomade ravimeid kontrollite, kust see piim teil tuleb?”,” rääkis Murakas.
„Me ei ole enam pühendunud ainult piima kvaliteedi tagamisele, meil on juures ka kõik kliimaeesmärgid,” kinnitas Murakas.

Senikaua, kui E-Piima uus võimas tootmishoone Paides pole tööle hakanud müüvad teised tootjad toorpiima Leetu. Murakas ennustas, et kaua niiviisi jätkata pole mõtet, kuna kütusehinna tõus sööb kasumlikkust ära. „Kaugemale kui 300 kilomeetrit pole nii mõtet toorpiima vedada, samuti ei ole see keskkonnasäästlik tegevus,” selgitas ta.

Hea uudis piimatootjatele on see, et kuigi Paide tehase ehitus saab valmis järgmise aasta lõpuks, tahab E-Piima rahvas tootmise käivitada juba järgmisel sügisel. Seniks saab valmis seada vajalikud sertifikaadid ja kvaliteedinäitajad.

PANE TÄHELE!
E-Piim Tootmine AS juhatuse esimees Jaanus Murakas esines 3. juunil EPKK konverentsil „Põllumajanduse ärifoorum 2022 – uus reaalsus majanduses“ ettekandega moodulis ettevõtjate kogemuslood – Uus reaalsus põllumajandusturgudel.

Foorumit saab järelevaadata SIIT.

Eelmine lugu30.05.2023 EPKK infopäev koos ettevõtte külastusega „Taastav põllumajandus ja Mäemõisa OÜ külastamine“
Järgmine luguKutse taotlemine annab märku teadmistest ja kogemustest