Maaeluministri kava maksta kriisiabi kiiremini ja suuremas mahus on põllumeestele suureks toeks

Kriisiabi võimalikult kiire väljamaksmine Eesti piimakarja- ja seakasvatajatele on äärmiselt oluline põllumajandussektoris kuhjunud probleemide leevendamiseks. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eestimaa Talupidajate Keskliit ja Eesti Põllumeeste Keskliit tunnustavad maaeluminister Martin Repinski operatiivseid samme põllumajandussektori kriisiabi oluliselt suuremas mahus, õiglasematel alustel ja kiiremas tempos väljamaksmiseks.

„Maaeluministri poolt viimase nädala jooksul üle vaadatud kava kohanemistoetuse maksmiseks Eesti piimakarja- ja seakasvatajatele arvestab suures osas esindusorganisatsioonide ettepanekutega. Oluline on, et tänu uue maaeluministri otsustele jõuab piima- ja sealihatootjateni kriisiabina algselt kavandatust ligi 900 000 eurot rohkem toetusi,“ rõhutas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

„Valmistab heameelt, et nii piimakarja- kui seakasvatajate toetused jagunevad võrreldes algsete plaanidega märksa õiglasemalt. Tootjaorganisatsioonid on rõhutanud, et kahju turuhäiretest saab tekkida vaid piima müümisel – uue kava kohaselt makstaksegi toetust võrdsetel alustel kõikidele nendele, kes tarnivad piima tööstustele või turustavad seda otse tarbijatele. Ka toetused seakasvatajatele jagunevad võrreldes algsete kavadega õiglasemalt kahjude ulatust arvestades,“ selgitas Eesti Põllumeeste Keskliidu juhatuse esimees Vahur Tõnissoo.

„Piima- ja sealiha müügist saadud turuhind pole pikka aega katnud tootmiseks tehtud kulutusi, mistõttu on väga oluline ka kriisiabi võimalikult kiire väljamaksmine. Tunnustame maaeluministrit, et ta on leidnud võimalusi, kuidas kohanemistoetuse väljamaksmist kiirendada,“ lisas Eestimaa Talupidajate Keskliidu juhataja Kalle Liebert.

Eesti piimakarja- ja seakasvatus on viimase paari aasta jooksul olnud väga keerulises olukorras, mistõttu on Eesti lehmade arvukus vähenenud selle ajaga ligi 14% ja kodusigade arvukus ca veerandi võrra.

Maaeluministeerium teavitas möödunud nädalal Euroopa Komisjoni erakorralise kohandamistoetuse maksmise põhimõtetest 2017. aastal. Raskustes põllumajandussektorile makstakse erakorralise kohandamistoetusena kokku 16,2 miljonit eurot kriisiabi, millest 12,7 miljonit eurot suunatakse piimatootjate ning 3,4 miljonit eurot sealihatootjate toetuseks.

Lisainfo:
Roomet Sõrmus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, tel 52 058 57
Vahur Tõnissoo, Eesti Põllumeeste Keskliit, tel 5331 5198
Kalle Liebert, Eestimaa Talupidajate Keskliit, tel 5664 2402

Eelmine luguTäna alanud infomessil Teeviit räägitakse noortele piimandusest
Järgmine luguÜhine põllumajanduspoliitika pärast 2020. aastat: kestlik, nutikas, lihtsam