Euroopa Komisjon uurib impordimaksude mõju väetiste hindadele

Toiduraiskamisele piiri pannes on võimalik säästa suuri summasid. Foto: pixabay

Väetiste, eriti lämmastikulahuse (UAN) kõrge hind on seotud kasvava ülemaailmse väetiste nõudluse ning gaasi- ja meretranspordi hindadega ning ebapiisava konkurentsiga EL-i siseturul.

Euroopa põllumeeste katusorganisatsioon Copa-Cogeca hinnangul on EL-i tasandil kehtestatud lämmastikuga seotud tollitõkked ja UANi dumpinguvastased maksud muutunud põllumajandustootjate jaoks suureks takistuseks ning tekitavad koos ülemääraste hindadega ka reaalse väetisepuuduse ohu. Samal ajal teenivad Euroopa väetisetööstused, mille tootmiskulud ja müügihinnad on kõrged, jätkuvalt ülemäärast kasumit.

Euroopa Liidu kehtestatud UANi dumpinguvastased maksud on suur takistus tootjatele

Copa-Cogeca on juba kuid kahtluse alla seadnud lämmastikväetiste suhtes ELis kohaldatavate dumpinguvastaste meetmete kasulikkuse. Kuna sel talvel on väetiste hinnad rekordilised ja olukord muutub põllumajandusettevõtetele üha vastuvõetamatumaks, otsustas ELi kaubanduse peadirektoraat algatada uurimise dumpinguvastaste tollimaksude tegeliku mõju kohta. See samm on tervitatav, sest võib viia dumpinguvastaste maksude kaotamiseni.

Väetisemüüjad ei suuda nõudlust täita

Alates 2021. aasta algusest on lämmastikväetiste hinnad kolmekordistunud. Nüüd moodustavad need 55% Euroopa põllukultuuride kasvatajate sisendikuludest. Lisaks sellele on väljaspool hooaega pakutavad tootemahud olnud tavapärasest väiksemad ning turustajad ei ole juba praegu kindlad, et suudavad kevadiseks kasutusperioodiks kõiki põllumeeste nõudmisi täita. Neis tingimustes on põllukultuuride kasvatajate tootmisvõimekus ohus. Tootjad on silmitsi nii rahvusvahelise põllumajandustoodete turu ebastabiilsusega kui ka konkurentsimoonutustega, tegutsedes koos muu maailma põllumajandustootjatega Euroopa ülemäära kaitstud väetiseturul.

Põllumeestel on komisjonile kõrged ootused

Copa asepresidendi Tim Cullinani sõnul on positiivne, et komisjon on otsustanud kuulata põllumajandustootjate muresid ülekaitstud väetiseturu kohta. Kuna UAN-väetiste hind on üle 750 €/t, on selge vajadus kiireks tegutsemiseks, sest olukord on mitmes liikmesriigis jätkuvalt pingeline. Seetõttu loodame, et Euroopa Komisjoni algatatud uurimine jõuab lõpule aja jooksul, mis arvestab kriitilist olukorda põllumajandusettevõtetes.

Vaata veel: https://epkk.ee/wp-content/uploads/2021/12/EPKK-infoleht-nr-6-2021.pdf

 

Eelmine luguValminud on säästva taimekaitse õppevideod
Järgmine luguEuroopa Komisjon tutvustas uut mullastrateegiat