Kolmandas kvartalis kasvasid põllumajandussaaduste tootjahinnad

Põllumajandussaaduste tootjahinnaindeks ületas kolmandas kvartalis põllumajandussaaduste tootmisvahendite ostuhinnaindeksi – toodete müügihind on seega suurenenud enam kui tootmiseks vajalike sisendite ostuhind, selgub põllumajandussektori 2013. aasta kolmanda kvartali ülevaatest. „Suurim tootjahinnaindeksi tõus võrreldes eelmise aasta sama ajaga oli tänavu kolmandas kvartalis kartulil ja piimal, vastavalt 133,3 ja 22,6 protsenti. Tootjahinnaindeksi langus oli suurim tehnilistel kultuuridel, mille hinnaindeks langes 29,8 protsenti,“ ütles põllumajandusturu korraldamise osakonna juhatajab>Mai Talvik. „Kartuli kõrge hind tulenes ebasoodsatest ilmastikuoludest Euroopas, piima kõrget hinda soodustas jätkuvalt suur nõudlus piimatoodete järele nii Euroopa Liidus kui ka maailmaturul.”

Põllumajandussaaduste tootjahinnaindeks suurenes kolmandas kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 12,1%, sh suurenesid taimekasvatussaaduste tootjahinnad 8,4% ning loomakasvatussaaduste tootjahinnad 15,1%. Põllumajandussaaduste tootmisvahendite ostuhinnaindeks suurenes 2,2%.

Põllukultuuride kasvupind oli 2013. aastal Statistikaameti esialgsete andmete kohaselt kokku ligi 577 500 ha, mis on 1,5% suurem kui eelmisel aastal. „Põllumajandusministeeriumi prognooside kohaselt kujuneb teravilja kogusaagiks käesoleval aastal umbes 922 000 tonni, mis on samal tasemel eelmise aasta kogusaagiga. Teravilja kokkuostuhinnad olid septembris aga 20-25 protsenti madalamad, kui eelmisel aastal,“ sõnas Talvik.

Piima toodeti 2013. aasta 9 kuuga ligi 570 500 tonni, mis on 5% enam kui eelmise aasta samal perioodil. Piima 9 kuu keskmine kokkuostuhind oli käesoleval aastal 329 €/t, mis on 10% kõrgem kui eelmise aasta samal perioodil.

Vaata III kvartali ülevaadet Põllumajandusministeeriumi kodulehelt: http://goo.gl/QUGxIp

 

Eelmine luguTänavused Eesti põllu- ja maamajanduse nõuandeteenistuse parimad
Järgmine luguPääsukesemärgi tuntus püsib kõrgel tasemel