AP 2020 kandidaat Krista Tõnuri – Noor perenaine lüpsis juba 11-aastaselt lehmi

Fotol: Krista Tõnuri, autor: Sven Arbet

Krista Tõnuri võttis vanematelt Hüpandi talu juhtimise üle 22aastaselt maaülikooli tudengina. Toona 30pealist piimakarja on ta veidi suurendanud ja plaanib uue lauda ehitust.

Oleme Rägavere külas Hüpandi talus, kus Krista Tõnuri on nüüdseks juba üle seitsme aasta seda talu juhtinud.

“Tütar on talujuhtimisega väga hästi hakkama saanud, meie oleme nüüd siin talus palgatöölised,” teatas ema Ann Tõnuri.

“Ema ja isa saavad siit talust palka,” lisas noor perenaine rõõmsalt. Oma peret tal veel ei ole, nii talitabki koos oma vanematega ajaloolises talukohas Rägavere külas.

Pereisa Eero Tõnuri alustas Hüpandi talu pidamist 1990. aastatel, kui pealinnast tulnud pere otsustas elu maale rajada, et lapsed saaksid maal kasvada. Nüüd tagantjärele tunnistab Krista, et on selle üle väga õnnelik: tema lapsepõlv on möödunud talus – looduse ja loomade keskel.

Krista meenutas, et ta õppis alles maaülikoolis teisel kursusel loomakasvatussaaduste tootmist, kui pere otsustas, et Krista võtab isalt talu üle ning hakkab kogu seda talumajandamist ise juhtima ja arendama.

Uue omanikuna sai Krista Tõnuri ka noortaluniku toetust, mille eest osteti tallu uus New Hollandi traktor.

“Isa ei tahtnud enam talu asjaajamistega tegelda, otsustas, et las nooremad tegelevad. Talle meeldib põllul tööd teha, aga kogu paberimajandust ja asjaajamist võiks ajada keegi teine,” rääkis Krista. Tal on vanem õde ja noorem vend, aga huvi talutööde vastu oli just temal kõige suurem.

“Otsustasime talu Kristale anda, sest ta tahtis nii väga selle taluga tegelda,” selgitas ema Ann.

Õppis varakult lüpsma

“Mul on väga suur huvi loomapidamise vastu, see on minu kutsumus ja töö, mida teha tahan,” rääkis noor perenaine. Ta meenutas, et juba väikese plikatirtsuna oli ta emale öelnud, et 11-aastaselt läheb lehmi lüpsma ja temast saab taluperenaine, aga ema ei uskunud.

“Kui sain 11-aastaseks, olingi laudas ja lüpsin ema kõrval. Vanemad pole mind kunagi sundinud, nad on lihtsalt õnnelikud, et olen talutöid teha tahtnud,” ütles Krista.

Nüüd tõuseb ta igal hommikul pool seitse ning läheb koos ema ja õega lauta lüpsma. Siin talus igatahes lüpsjatest puudus ei ole.

Hüpandi piimakari on holsteini tõugu, koos noorkarjaga on loomi alla saja ja kogu karja peetakse suviti karjamaadel, kust nad kaks korda päevas lähevad lüpsile.

Loe edasi Maalehest. 

Aasta Põllumees 2020 kandidaat KRISTA TÕNURI

Lääne-Virumaa
Hüpandi talu
Piimakarjakasvatus
Piimakari 40, noorkari 40
Piimatoodang 9000 kg lehma kohta aastas
Maad haritakse 100 ha, sellest omandis 60 ha
Teraviljakasvatus, rohumaad, karjamaad
Kaks palgatöötajat

 

Eelmine luguPõllumehed: aus põllumees täidab kõiki seadusi ja seatud reegleid
Järgmine luguAP 2020 kandidaat Diana Pärna – Lahemaa rahvuspargi kujundaja Diana Pärna