AP 2014: Hiiumaa lihaveisekasvatajad hooldavad rannaalasid

Hiiumaa lihaveisekasvatajad hooldavad rannaalasidAdo-Tooma talu peremees Tiit Uusoja hooldab oma lihaveistega Käina lahe äärseid alasid Kassari maastikukaitsealal. Oleme Kassari maastikukaitsealal, kus kõrgematelt kohtadelt kadakate vahelt avaneb avar vaade merele. Külastaja pilku paeluvad võluvad maastikud, on ju Kassari saar oma liigirikaste puis- ja rannaniitudega suviti Hiiumaad külastavate turistide üks meelispaiku. Edasi loe Maalehest.

Kandidaat: Tiit Uusoja, FIE Tiit Uusoja Ado-Tooma Talu
Käina vald, Hiiumaa
Lihaveisekasvatus, 290 lihaveist, Herefordi, aberdiin-anguse ja limusiini ristandid. Mahetootmine.
Rannakarjamaade hooldamine.
Maad kasutuses 550 ha, sellest rannaalasid 200 ha, omandis 250 ha
Heina ja silo varumine 300ha, teraviljakasvatus 25 ha
Peretalu. Lisaks üks töötaja

Kommentaar: Tiina Kattel, Hiiumaa Nõuandekeskuse juhataja
Tiit ja Ulvi Uusoja Ado-Tooma talust on tegusad inimesed, nad on väga edasipüüdlikud, jäädes samas maalähedaseks. Perenaine Ulvi tunneb kohalikku loodust suurepäraselt – iga taime, iga lindu, oma kodukandi looduse hoidmine ja säilitamine on talle väga hingelähedane. Peremees Tiit on tagasihoidlikum, vähese jutuga mees, aga see ei sega töötegemist, teeb ise ja paneb teised ka tööle. Selles talus pingutavad kõik, et talupidamisega edasi pürgida. Ma olen Uusoja peret mitmel korral nõustanud, aidanud neil investeeringutoetuste saamiseks äriplaane kirjutada. Toetuste abiga on talu ostnud traktori, söödavarumis- ja käitlemistehnikat, samuti on nad teinud ühistaotluse naabrimehega Käina vallast, et koos vajalikke põllutöömaisnaid soetada. Ses mõttes hindab see pere ka talunike ühistegevust. Selle peretalu tegemisi iseloomustabki suur pühendumus ja tahe areneda nii tootmismahtudes kui ka toodangu kvaliteedis, vaatamata Hiiumaa väheviljakate maade hooldamisega kaasnevatele raskustele. Kiitust vääriv pere!

Eelmine luguAP 2014: Urmas Laht: Meie pole Taani seakasvatajatest kehvemad
Järgmine luguCopa-Cogeca: Venemaa impordikeelu mõjude leevendamiseks tuleks kasutada ka põllumajanduspoliitika väliseid fonde