AP 2013: Kalmer Märtsoni Hinnu Seafarm otsib uusi võimalusi

Aasta Põllumees 2013 kandidaat Kalmer MärtsonOÜ Hinnu Seafarm juha­taja Kalmer Märtsoni hinnangul võiks Eestisse rajada kodumaisel kapitalil lihatööstuse, et põllumehed ei peaks nii palju sõltuma sealiha ekspordist. “Meil on täistsükliga seafarm, toodame kõik oma loomad ise, pidevalt on lautades 12 000 siga, põrsaid sünnib juurde, elussigu müüakse välja, tühje loomakohti peaaegu polegi,” räägib Hinnu Seafarmi juhataja Kalmer Märtson. Hinnu Seafarmist eksporditakse elussigu peamiselt Leetu, Lätti, Poolasse. “Olen kindel, et tänavu ei ole ükski seakasvataja kasumisse saanud, sest sealiha börsihinnad on kogu Euroopa Liidus praegu väga madalad,” sõnab Märtson. Septembri lõpus sai Hinnu Seafarm elussea ekspordihinnaks 1.37 eurot/kg, samas sealihatootmise omahind on 1.36. Ja kui arvestada, et Leedu kombinaadi väravasse jõudes on põssad nii mõnegi kilo kaalus kaotanud, tuleb eluskaalust maha arvestada kuni 2,5 protsenti. Värsked jahutatud sea poolkered saadetakse Tallinna lihapoodidesse müügiks ja tootjahind on praegu 2.75 koos käibemaksuga. Edasi loe Maalehest.

Kandidaat Kalmer Märtson
Hinnu Seafarm OÜ
Kuusalu vald, Harjumaa.
Seakasvatus täistsükliga, 12 000 siga.
Tunnustatud tapamaja, sealiha ja elussigade müük, enamikus eksport. Aastas müüakse umbes 22 000 siga.
Maad on omandis 8 ha.
Renoveeritud laudad, kaasaegne tehnoloogia.
27 töötajat.

Kommentaar Raivo Laanemaa, Eesti Tõusigade Aretusühistu juhataja

Kalmer Märtson on rahulik, aga kindlate põhimõtetega, kõigis ettevõtmistes põhjalik. Eriti edukad ollakse emiste viljakuse ja võõrutatud põrsaste arvude osas. See näitab tarka ja hoolivat majandamist. Abikaasa Ulve Märtson on Eesti Tõusigade Aretusühistu nõukogu liige, arvamusliider ühistulistes küsimustes ja väga tegus farmi edendamisel.

Eesti Tõusigade Aretusühistus, kuhu kuulub liikmetena 30 Eesti seakasvatusettevõtet, on mitmeid olulisi küsimusi, milles kaasa räägitakse. Teema, mida Kalmer Märtson väga toetab, on ühistu liikmetele lihatööstuse ehitamine, et anda toodangule lisandväärtust, olla sõltumatu. Koostegemises on suurem jõud ja tarkus − see on Kalmer Märtsoni üks põhimõtteid.

Eelmine luguPääsukesemärgiga tooted telesaates Me armastame Eestit!
Järgmine luguAP 2013: Endel Leiuse Palvemaja talupere kasvatab tõuküülikuid