AP 2012 Madis Avi – Rukkirüütel tahab põldu harida vaid Eestis

Rukkirüütel tahab põldu harida vaid EestisEestis on põllumajandusel tohutu potentsiaal, leiab Tartumaa põllumees Madis Avi, kes on oma matkahobi tõttu näinud elu väga erinevates maades. “Kui põllumajandusega tegelda, siis mina tahaksin seda teha vaid Eestis,” ütleb Kaarli TÜ juht Madis Avi. Siin on maad inimese kohta palju, pole veepuudust ja ka klimaatiliselt on tingimused enam kui sobivad. Selle äratundmisega julges Madis Avi juhitud Kaarli TÜ võtta 1990. aastal riski – osta ära Vara kolhoosi varad ja võlad. Osakuid sellel ettevõttel ei olnudki, kuna riigivõlg oli niivõrd suur. Riik andis Vara kolhoosi 1100 hektarit Kaarli TÜ-le rendile. Edasi loe Maalehest.

KANDIDAAT MADIS AVI
Kaarli TÜ

– Tartumaa, Vara vald.

– Maad harib 2200 ha.

– 1600 ha-l kasvatab teravilja ja rapsi.

– Lisategevuseks on viljakuivatus- ja silo valmistamise teenuse pakkumine, väetiste ja taimekaitsevahendite müük, metsa langetamine.

– Investeeringud kaasaegsesse põllumajandustehnikasse.

– Töötajaid 14.

– Käive möödunud aastal 1,6 mln eurot.

KOMMENTAAR

MARGUS AMEERIKAS, Baltic Agro arendusdirektor

Ida-Tartumaa, kus Madis Avi ligi kolmkümmend aastat on tegutsenud, oli nõukogude ajal Eesti kõige madalamate saakidega piirkond: teravilja saadi keskmisena alla 1 tonni hektarilt.

Mullad on seal valdavalt happelised ja väheviljakad. Oskusliku kultuuride valiku ja tööde korralduse tulemusel on ta osanud arendada taimekasvatuse tulukaks tootmiseks ka sellistes oludes. Rukis, kaer ja ka raps on kultuurid, millele saab seal panustada.

Üle-eestilisel viljelusvõistlusel on Madis Avi üks kõige enam osalenud agronoome ning ka tulemused on olnud head – ta on kolmekordne võitja kaera ja rukkiga.

Seni on ka võistluste kaera rekordsaak 7,0 t/ha aastast 2009 Kaarli TÜ käes.

Eelmine luguAP 2012 Jaan Kiisk – Teadlasest talupidaja rajas eduka perefirma
Järgmine luguAP 2012 Jaanus Berkmann edendab ratsasporti