Andres Vaan aretab Prantsuse teadlaste abiga tõukarja

Noor taluperemees Andres Vaan on aastatega aretanud ühe uhkema limusiini tõukarja – siit saavad tõuloomi teised kasvatajad ning väärt liha ka Saksamaa ja Hollandi tarbijad.
„Meil on traditsiooniline Eesti talu, mis on kasvanud kunagisest kolmest hektarist tuhande hektarini,“ teatas Topi talu noor peremees Andres Vaan, kes pälvis parima lihaveisekasvataja tiitli 2020. aastal. Kogu Topi talupidamine Rootsi külas Lääneranna vallas on oma talupere jõuga tõusnud kaasaegseks maamajandusettevõtteks.

Talupidamisele ja lihaveisekasvatusele pani aluse peremehe isa Aldo Vaan. Nüüdseks on talupidamise suures osas üle võtnud poeg Andres, kes majandab koos abikaasa Liinuga. Liinu hoole all on hobused, aga praegu eelkõige pisipere: aastane Loore ja kolmene Jasper.

Topi Mõisa OÜ tootmiskeskuses haaravad pilku rootsipunaseks värvitud kaasaegsed laudahooned, kõrval viljakuivati, kaugemal hobusetallid.

Hoonete ümbrus on asfalteeritud ja kord majas. Nii on peremehe sõnul mõnigi tõulooma ostja kiitnud, et Topi talus on tootmine nagu Rootsis. „Me olemegi Rootsis, meie talu on Rootsi külas ja selle talu juured ulatuvad kolmesaja aasta taha,“ muigas Andres Vaan.

Isa kõrval alustas Andres juba poisikesena traktoriroolis. Tudeerinud on ta Tallinnas ja Tartus, 2010. aastal lõpetas Eesti Maaülikooli, magistrikraadi teemaks oli Topi talu agromajanduslik areng. Juba ülikooli ajal lõi ta oma firma Topi Mõisa osaühingu ning nüüd tegutsevad poeg ja isa kui koostööpartnerid. „Panin talule õla alla ja viimase kümne aastaga on selle talu areng olnud päris korralik,“ teatas peremees.

Talupidamisel abiks magistritöö
„Meie kontseptsioon on selline, et mullamaad viljakasvatuseks, kehvemad ja savisemad maad jäävad söödatootmiseks,“ selgitas Andres Vaan. Pärnumaa lääneosas on viljakandvaid maid vähe, nii tulebki majandamiseks ära kasutada kõik looduslikud võimalused kuni Matsalu looduskaitsealani välja, kus lihaveiseid karjatatakse.

Topi Mõis kasutab umbes 500 hektarit maid, millest pool on omandis. Umbes sajal hektaril kasvab mahevili, ülejäänud maad on karja- ja rohumaad. Koos isaga haritakse ligi tuhat hektarit, kasvatades tavateravilja. Andres peab puhtatõulist limusiinide karja, isa Aldol on ka heleda akviteeni tõugu veiseid. Loe edasi Maalehest.

KANDIDAAT ANDRES VAAN
OÜ Topi Mõis.
Pärnumaa.
Mahelihaveise kasvatus, tõukarjas 400 limusiini tõugu lihaveist. Tõu- ja nuumloomade müük.
Maakasutus 500 ha-l, karja- ja rohumaad. Maheteravili 100 ha-l, omandis üle 200 ha.
Loomade karjatamine poollooduslikel aladel.
Kaasaegne tootmishoonete kompleks.
2 töötajat.

KOMMENTAAR

JANE MÄTTIK, Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi juhatuse esimees
Peretalu tööde jätkaja
Andres on väga hea eeskuju, kuidas maapiirkonnas peretalu tööd jätkata ja väärtusi hoida. Vähesed julgevad vanematelt tootmist üle võtta, eriti lihaveiskasvatuses, mis praegu seisab väga tõsiste väljakutsete ees.
Koos perega on Andres suutnud arendada talus erinevaid tegevussuundi, mis toetavad üksteist, jagades ühtlasemaks nii aastaringset töökoormust kui ka finantsvõimekust investeeringute tagamiseks.
Topi talu lihaveised on alati kohal ka näitustel ja osalevad noorpullidele korraldatavas jõudluskatses, sest Andres on eesmärgiks võtnud väga heal geneetilisel baasil aretatud tõu- ja lihaveiste kasvatamise ning tulemused on mõlemas vallas muljetavaldavad.

 

Eelmine luguJaan Kiider võitles mahepiima poeletile
Järgmine lugu30.09.2022 EPKK infopäev “Loomade käitlemine ja psühholoogia – lihaveis”