Jaan Kiider võitles mahepiima poeletile

Jaan Kiider on Saaremaa talupidajate eestvedaja, kes rajas Riido ökotalu ning on juba aastaid seisnud selle eest, et mahemajandus edeneks ja mahepiim jõuaks tarbijani.
Kui mandri mahepiimatootjad kurdavad, et nende mahepiim läheb tööstustes tavapiima sekka, siis saarlastel seda muret ei ole. Tänu Jaan Kiideri korralikule lobitööle töödeldakse Saaremaa piimatööstuses juba mitmendat aastat mahedat piima ka mahedana, valmistades pastöriseeritud ökopiima ja ökojuustu. Nii jõuab Riido talu mahepiim pastöriseerituna ja tetrapakkides Saaremaa tööstusest müüki üle Eesti. Ka Saaremaa mahejuustudes on oma osa Kiiderite maakarjakasvatusel. „Meie talu on täielikult mahetootmisel ja me pole seda siiani kahetsenud,“ teatab Riido ökotalu peremees Jaan Kiider.

Oleme Saaremaal Vaivere külas, kus Jaan ja Anne Kiider kasvatavad maatõugu lehmi, lisaks on neil sajapealine lihaveiste kari.

Talu südameks on paarkümmend aastat tagasi ehitatud laut, mille kõrval kuivatikompleks. Ühel pool karjamaal nosib piimakari, teisel pool karjamaal laiub uhke päikesepark, mille ümbruses pügab muru lambakari. Nii saab talutootmine voolu päikesepaneelidest ja ülejääk müüakse võrguettevõttele.

Viimaste nädalate rekordiline elektrihinna tõus toob kena kopika Riido ökotallu ja paneb peremees Jaan Kiideri veidi muhelema, sest juba peaks päikesepargi tasuvus olema võrdne piimakarja omaga.

„Üksnes suvel on päikesepark parem investeering kui lehmapidamine, aga üldiselt saab piima eest ikka natuke rohkem raha kui päikeseenergiast,“ jääb Jaan Kiider realistiks, lisades, et tipphooajal on paneelide päevatoodang 1,7 MWh. Loe edasi Maalehest.

Kandidaat JAAN KIIDER
Riido ökotalu.
Mahetootmine.
Piimakarjakasvatus, maatõugu ja eesti punast tõugu lüpsikari 100. Noorkari ligi 200. Keskmine aastatoodang lehma kohta üle 5000 kg.
Lihaveisekasvatus, 120 amme ja noorkari: limusiini, simmentali ja aberdiin anguse tõud ning ristandid.
Maakasutus 900 ha-l, omandis ligi 300 ha. Karja- ja rohumaad.
Maheteravili 200 ha-l. Keskmine saagikus 3 t/ha, tänavu 1,5–2 t/ha.
Seitse töötajat.

KOMMENTAAR

Kerli Ats, Eestimaa Talupidajate Keskliidu tegevjuht
​​​​​​​Mahetootjate liider
Jaan Kiider on piimatootja, maakarjakasvataja ja ühistegevuse edendaja Saaremaal. Ka taluliidus seisab ta selgelt mahetootjate huvide eest, tegutsedes aktiivselt mahetootjate eestkõnelejana. 2011. aastal valiti Jaan Kiider Eesti parimaks mahetootjaks, järgmisel aastal viis ta poelettidele juba pudeldatud toorpiima.
Jaan on aktiivne kaasarääkija ka maaeluministeeriumiga seotud teemadel ning selle kaudu toetanud ja esindanud Eesti põllumajandustootjaid. Tänavu pälvis Jaan Kiider maaeluministeeriumi hõbedase teenetemärgi.

 

Eelmine luguMurekohad seoses energiamaksustamise direktiivi muudatusettepanekutega
Järgmine luguAndres Vaan aretab Prantsuse teadlaste abiga tõukarja