AP kandidaat Teet Kallakmaa: Juustupiimatootja vasikad elavad igludes

Fotol: Teet Kallakmaa, autor: Sven Arbet

Parim piimakarjakasvataja Teet Kallakmaa viib oma ettevõttesse uuendusi sisse selle nimel, et lehmad lüpsaksid üha kvaliteetsemat piima.

„Toodame juustupiima, sellele on hoopis kõrgemad nõudmised. Oleme selle nimel aastaid tööd teinud, et kvaliteet tõuseks ja nüüd on tulemused näha,“ selgitas Teet Kallakmaa, kes on Järva-Jaani külje all Metstaguse Agrot juhtinud aastakümneid. Aastatega on ta 550pealise piimakarja väljalüpsi tõstnud ligi 12 tonnini lehma kohta, kogu piim saadetakse E-Piima tööstusele.

„Meie piimal on head kvaliteedinäitajad – rasva- ja valguprotsent on kõrge ning somaatiliste rakkude arv väga madal. Oleme paarkümmend aastat ülespoole pürginud, loodame, et tipp ei ole veel käes,“ rääkis Kallakmaa.

Oma põllumajandusfirma moodustas Kallakmaa 1993. aastal kunagise kolhoosi osakonna baasil koos töötajatega ja tänavu suvel tähistati 25. tegutsemisaastat.

Moodsas laudas kõrgem toodang

Kõige enam on firmajuht rahul uue 200kohalise vabapidamisel külmlaudaga, mis valmis 2017. aasta sügisel vanema laudakompleksi kõrvale.
Ka pea kõik kolhoosiaegse laudakompleksi hooned on renoveeritud, esimene külmlaut ehitati 2005. aastal.
Teet Kallakmaa tõstis esile, et uues laudas on loomade mugavuse peale rohkem mõeldud, siin on iselukustuvad lõastused, loomasõbralikumad asemed, automaatsed seinakardinad ja hoones hoitakse optimaalset kliimat. Kallakmaa sõnul on palju pisiasju, mis muudavad loomade olemise mugavamaks ja mõjuvad lõppkokkuvõttes ka piimaannile.
„Nüüd annavad lehmad paremates tingimustes rohkem piima. Loodame tänavu saavutada 12 000 kg piiri, mullu samal ajal lüpsis kari veidi alla 11 000 kg lehma kohta aastas,“ rääkis juhataja. Ta lisas, et uusi lüpsirekordeid on raske saavutada, kuna tänavu napib põua tõttu loomasööta, söödapuudust leevendab mais.
Tänavu kasvas Metstaguse Agros mais 147 ha-l ja andis korraliku saagi. Samas teravilja- ja rapsisaak oli poole väiksem tavapärasest. Seetõttu on loomade söödaratsiooni muudetud: jõusööda osakaalu on tõstetud, rohusööda osa vähendatud.Graafika: Ats Nukki
Uuenduslik põllumajandusjuht
Teet Kallakmaale meeldib katsetada. Nii on ta kõik oma vasikad paigutanud igludesse, mis on suures küünis katuse all sirgetes rivides kui väikesed ridaelamud. Firmajuht selgitas, et iglude idee sai ta USAst sealseid farme külastades – loomadel on väga hea neis tingimustes olla ja ka tööjõukasutus on efektiivsem.
Iglud võttis mees kasutusele siis, kui hakkas tegema tõsisemat tööd selle nimel, et tõsta piimatootmise taset. Loe edasi Maalehest.

Kandidaat TEET KALLAKMAA

Metstaguse Agro OÜ, Järvamaa.
Piimakarjakasvatus. Piimakari 550 aastalüpsiga 11–12 t lehma kohta.
Noorkari 600.
Maad haritakse 1700 ha, sellest omandis 700 ha. Teravilja- ja rapsikasvatus 800 ha-l, lisaks rohumaad. Mais 147 ha-l. Nisu keskmine saagikus 6–8 t/ha, tänavu 4 t/ha, rapsi saagikus 4–5 t/ha, tänavu 3 t/ha.
2017. aastal valminud vabapidamislaut. Nüüdisaegne põllutehnika.
35 töötajat.

HELLE ROHTLA, MESi nõuandeteenistuse konsulent
25 aastat töökogemust
Teet Kallakmaa on 25aastase töökogemusega põllumajandusjuht ja kauaaegne E-Piima nõukogu liige. Teet on õpihimuline ning võtab aktiivselt osa koolitustest ja messidest. Oma põldudega on ta osalenud viljelusvõistlusel ja tulnud auhinnakohtadele. Ettevõttes on segapõllundus – selline vorm on väga hea, sest nii saab hajutada tootmises riske ning tehnikat ja tööjõudu efektiivsemalt kasutada. 2017. aastal valmis Metstaguse Agros uus lüpsilaut, mis läks küll rahaliselt kallimaks, kuid on loomasõbralikum. Teet on tegevjuhina oma ettevõtte kõigi tegemisega põhjalikult kursis, ka see on üks edu aluseid.

Eelmine luguEPKK infopäevad “Sööda keemiline ja bioloogiline ohutus ning kvaliteet”
Järgmine luguVeeseadus esitab põllumeestele ranged nõudmised sõnniku laotamisel ja nõuab suuri investeeringuid sõnniku ladustamiseks