Valitsus võttis põllumehi kuulda

Foto: Kuvatõmmis valitsuse kodulehelt.

Valitsus kuulutas täna, 13. juulil välja ebasoodsatest ilmastikutingimustest põhjustatud eriolukorra põllumajanduses.

Terviseminister Riina Sikkut ütles, et valitsuse selline otsus ei tähenda toetusmeetmete maksmist. „Kuid PRIA ees võetud kohustused põllumajandustootjatel või kindlustuslepingud, mis räägivad vääramatust jõust ebasoodsatest ilmastikuoludest annavad õigusliku aluse kasutusele võtta meetmed. Samuti ka mahetootjatel on võimalus kasutada tavasööta, nüüd on põllumeestel see kõik võimalik. On objektiivselt ilmastiku olud sellised, mis selles sektoris ei võimalda tavapärast toimimist ja seetõttu valitsus selle otsuse tegi,“ võttis Sikkut teema kokku.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot ütles valitsuse otsust kommenteerides, et ta on asjade käiguga igati rahul. „Veel sellel nädalal tegime koos teiste põllumajandussektori katusorganisatsioonidega ühispöördumise Vabariigi Valitsusele ja osutasime tõsiasjale, et hiljutised vihmasajud ei ole sektoris oodatud leevendust toonud, kuna taimede kasvufaas ei võimalda neil saagikust suurendada ja me seisame tõsiste murekohtade ees,“ lausus Noot.

Ta lisas, et otsus annab PRIAle võimaluse mitte sanktsioneerida põllumajandustootjaid praeguses olukorras ebamõistlike kohustuste mittetäitmise eest. „Olukorras, kus loomadele ei jätku piisavalt sööta ja tuleb karja arvukust piirata, on nõue säilitada deklareeritud loomade arv, ebakohane. Sama lugu on põllul kasvava teraviljaga, osadel põldudel tehti juunis pealekülve, et saada silo loomasöödaks – ka siin ei ole mõistlik nõuda algselt külvatud ikaldunud teravilja hoidmist põllul,“ avas Noot murekohtade tagamaid.

„Tahangi siinkohal tänada Eestimaa Talupidajate Keskliitu, Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi, Eesti Aiandusliitu, Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistut ja MTÜ Eesti Noortalunikud, kellega koos oleme selles kriitilises olukorras tõhusat koostööd teinud,“ sõnas ta.

Eelmine luguPõllumehed ja loomakasvatajad taotlesid eriolukorda
Järgmine luguErakorralise toetuse saamiseks esitati 554 taotlust