Tunnustatud mahetootja: Hea toode ei peagi olema lihtne

Minna Sahver lisab oma toodetesse mahe metsmarja püreesid. Foto: Janne Viisma

Äsja Pääsukesemärgiga pärjatud tooted läbisid edukalt testimise ja tootearenduses on seljataha jäänud pikk väljatöötamise periood. Mahemarmelaadi tootja Minna Sahver juht Siret Elmi sõnul on neil tänaste toodete saamiseks tulnud läbi käia 13-aastane arengutee. 

„Unistus teha marmelaadi šokolaadis oli isegi kauem. Kui tuli Covidiaegne piirangute periood sain pühenduda tootesarja väljatöötamisele,“ rääkis Siret Elmi. „Kuna meie toodetest on kõik koostisosad taimsed, siis otsustasime kasutada marmelaadi ümber tumedat šokolaadi,“ lisas ta. Suurest pühendumisest annab märku ka see, et marjad ja puuviljad on mahedad ja metsamarjad on korjatud ainult tunnustatud mahealadelt. „Ma arvan, et üks hea toode ei pea olema lihtne,“ kommenteeris Elmi eksklusiivseid käsitööna valmistatud marmelaaditooteid.

Viinamärdi talu meiereis lehma- ja lambapiimast valmistatud juustud said Pääsukesemärgi hindamismeeskonnalt maksimum hinded. Viinamärdi talu perenaine Annemari Polikarpus ütles, et kirest heade juustude vastu sündis soov neid ka ise valmistada. „Esimesed käsitsi valmistatud itaaliapärased pehmed juustud olid meil Burrata, Stracciatella ja Mozzarella, neid tehakse naturaalsest  lehmapiimast. Stracciatella juust on oma nime saanud selle sisu järgi, kuna “Stracciare” tähendab itaalia keeles “rebestama”. Mahedamaitseline Mozzarella on rebitud kiududeks ja segatud värske kreemise koorega – tulemuseks on ebamaiselt puhas ja hea maitsekooslus,“ kirjeldas tunnustuse pälvinud juustu Polikarpus. Ta sõnas, et tarbijad on üha enam üles leidnud lettidelt ka nende lambapiimajogurtit, mis oma siidise konsistentsiga üllatab joojat-sööjat „Lambapiim on ideaalne jogurti valmistamiseks ja ei vaja lambapiima suure kuivainesisalduse tõttu juurde paksendajaid ega emulgaatoreid. Jogurt valmib ainult juuretisega,“ selgitas Polikarpus. Tunnustuse teenis ära ka lambapiimast valmistatud Pecorello lambajuust, mis valmimiseks vajab laagerdumiseks oma pool aastat.

Toiduohutuse konverentsil tunnustusmärke üle andes ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja toiduvaldkonna projektijuht Janne Viisma, et tänavu kevadised Pääsukesemärgiga tooted on kõik eriilmelised ja näitavad tootjate suurt pühendumist. „Kutsun ka teisi toidutootjaid, kelle põhitooraine on pärit Eestist, oma toodetele taotlema Pääsukesemärki. Nii saame oma ostajatele märku anda, et tegu on kvaliteetse ja esmaklassilise toiduga,“ rääkis Viisma.

Pääsukesemärki kandvate toodete hulka lisandus seitse uut toodet: Metsade Maitsed marmelaadikommid tumedas šokolaadis (Minna Sahver OÜ), Muna Liisa kanamunad (Eesti Muna OÜ), Võõpsu Mesila Mesi (Püvi OÜ), Sulbi Roosa viinamarjavein (Veinimäe OÜ) ning Viinamärdi Talu OÜ kolm toodet: Lambapiimajogurt Naturale, Pecorello – klassikaline lambajuust ja Stracciatella mozzarellaribadega koorejuust.

Eesti vanimat toidumärgist „Pääsukesemärk“ kannavad üle 300 toote. Tooted läbivad tunnustuse saamiseks Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse (TFTAK) poolt sensoorse hindamise.

Eelmine luguKoda pakub tööd arendusnõunikule
Järgmine luguPõllumajandussektor Vihulas: sektori võimekus peab säilima