Tulude deklareerimisest välismaalt Eestisse tööle tulnud töötajatele

Foto: pixabay.com

15. veebruaril algab Eestis 2020. aasta tulude deklareerimine. Igal aastal pöördub Maksu- ja Tolliametisse aina enam välisriikidest Eestisse tööle tulnud inimesi, kes uurivad, kas nad peaksid tuludeklaratsiooni esitama ja kas neil on õigus osa makstud tulumaksust tagasi saada. Maksu- ja Tolliamet pani neile mõeldes kokku lihtsa kokkuvõtte korduma kippuvatest küsimustest ehk KKK, mida palub ettevõtjatel oma välistöötajatele edastada.

Kui mul on maksudealaseid küsimusi või kahtlen, kas peaksin esitama tuludeklaratsiooni – kas peaksin tulema Maksu- ja Tolliametisse kohale?

Kindlasti mitte! Kui Teil on küsimusi, millele ei leia vastust veebilehelt www.emta.ee, siis kirjutage eraklient@emta.ee või helistage infotelefonile 8800811. Teenindatakse eesti, vene ja inglise keeles.

Kui siiski vajate nõustamist büroos, siis ärge pöörduge vahemikus 15. veebruarist kuni märtsi alguseni – sellel ajal on teenindusbüroodes pikad järjekorrad ning koroonaviiruse leviku tõkestamiseks tuleb oodata õues, ootejärjekord võib olla tundide pikkune. Tulude deklareerimine kestab 30. aprillini ning soovitame mitte kiirustada.

Millisel juhul peaksin esitama tuludeklaratsiooni?

Tulude deklareerimine toimub Eestis 15. veebruarist 30. aprillini. Deklaratsiooni esitamise vajadus sõltub mitmest asjaolust:

  1. Eestis jaotatakse maksustamisel isikud maksuresidentideks ja mitteresidentideks. Reeglina on väljaspoolt Euroopa Liitu pärit töötajad mitteresidendid ja nende töötasult tasub maksud tööandja. Mitteresidendist töötaja ise midagi deklareerima ei pea. Samuti puudub tal õigus enammakstud tulumaksu tagasi saada. Enda Eesti maksuresidendiks registreerimist saate taotleda näiteks siis, kui olete 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul viibinud Eestis vähemalt 183 päeva jooksul ning Teil ei ole abikaasat või alaealisi lapsi välisriigis. Lõpliku otsuse teeb Maksu- ja Tolliamet.
  2. Enammakstud tulumaksu tagasisaamiseks ja mahaarvamisteks peab olema Eesti või mõne teise EL riigi või Norra, Islandi ja Lichtensteini maksuresident. Kui soovite enammakstud tulumaksu tagasi saada, tuleb esitada tuludeklaratsioon.

Kui Te ei tea, millise riigi maksuresident olete, võib selle väljaselgitamiseks lugeda veebist https://www.emta.ee/et/ariklient/tulud-kulud-kaive-kasum/residentsusest või pöörduda eraklient@emta.ee.

Millised tulud pean ma Eestis deklareerima?

Kui olete Eestis maksuresident, siis tuleb siin deklareerida kogu oma tulu, sh ka teistes riikides teenitud tulu.

Kui  olete mitteresident, siis tuleb Eestis deklareerida ainult Eestist teenitud tulu

Lisainfo: https://www.emta.ee/et/ariklient/tulud-kulud-kaive-kasum/mitteresidendi-eesti-tulu-maksustamine

Kui palju on maksuresidendil võimalik tulumaksu tagasi saada?

Eestis on maksuvaba tulu kuni 6000 eurot aastas ja selle lõplik suurus sõltub kogu aastatulust. Lisainfot saab siit: https://www.emta.ee/et/maksuvaba-tulu

Õigus tulumaksutagastusele tekib maksuresidendil näiteks siis, kui tööandja on töötasust kinni pidanud rohkem tulumaksu (Teil on osa maksuvabast tulust kasutamata jäänud). Kui aga tulumaksu on kinni peetud vähem, tuleb see töötajal pärast tuludeklaratsiooni esitamist tasuda. Lõplikult selgub see pärast tuludeklaratsiooni esitamist.

Lisaks on  võimalik tuludeklaratsioonis Eestis maksustatavat tulu vähendada, kui peate üleval kahte või enamat alaealist last. Kahe või enama lapse maksusoodustuse saamiseks piisab, kui sisestada tuludeklaratsioonis laste isikukoodid, seejärel arvutatakse mahaarvamine automaatselt, samuti välistatakse samade laste soodustuse topelt kasutamine mitmes deklaratsioonis

Samuti saab tuludest kuni 1200 euro eest maha arvata eluasemelaenu intresse, koolituskulusid, annetusi jm. Mahaarvamised ei saa ületada 50% inimese sama maksustamisperioodi Eestis maksustatavat tulu.

Täpsem info: https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/maksusoodustustest

Millal ja kuidas toimub Eestis  tulude deklareerimine?

2020. aasta tulude deklareerimine toimub 15. veebruarist 30. aprillini.

NB! Kuna esimestel nädalatel on väga pikad järjekorrad meie teenindusbüroodes, samuti on kõnejärjekorrad infotelefonidel, siis soovitame mitte kiirustada, deklaratsiooni ei pea esitama esimestel nädalatel.

Deklaratsiooni saab esitada nii elektrooniliselt Maksu- ja Tolliameti iseteeninduskeskkonnas e-MTA (www.emta.ee) kui ka teenindusbüroodes koha peal (https://www.emta.ee/et/teenindusburood-ja-tollipunktid), kus saab tellida paberil eeltäidetud deklaratsiooni.

Soovitatav on kasutada tulude deklareerimise elektroonilist varianti, kuid see on võimalik vaid Eesti või mõne teise EL riigi või Norra, Islandi ja Lichtensteini maksuresidendil. Küsimuste korral tuleks kõigepealt uurida kodulehte www.emta.ee, kus on nii eesti, vene kui ka inglise keeles vastused kõige enam levinud küsimustele. Infot saab kolmes keeles ka e-mailil eraklient@emta.ee ja infotelefonil 8800811.

Kui Teil ei ole võimalik deklaratsiooni elektrooniliselt esitada, saab teenindusbüroost küsida eeltäidetud deklaratsiooni ja selle paberil esitada.

Deklaratsioonivormi saab välja printida ka veebist https://www.emta.ee/eng/private-client/declaration-income/tax-return-forms, selle ise täita ja allkirjastatult Maksu- ja Tolliametisse saata.

Koju kellelegi ette tuludeklaratsioone ei saadeta.

Tõendeid tulude või kulude kohta pole vaja enne esitada, kui neid pole eraldi küsitud.

Millal saan enammakstud tulumaksu tagasi ja mis ajaks pean maksma vähem tasutud tulumaksu?

Maksu- ja Tolliamet tagastab enammakstud tulumaksu hiljemalt 1. oktoobriks. Samaks tähtajaks tuleb ära maksta vähem tasutud tulumaks.

Kas pean välismaalasena taotlema Eesti Maksu- ja Tolliametist maksumaksja registrikoodi?

Kui Teil juba on Eesti isikukood, ei ole vaja taotleda eraldi maksumaksja registrikoodi – sellisel juhul on Teie andmed Maksu- ja Tolliametil olemas. Maksu- ja Tolliametis tuleb ennast maksude tasumiseks registreerida siis, kui Teil Eesti isikukood puudub ja ka tööandja pole MTAs Teie töötamist registreerinud.

Vaata lisaks:

Küsimused ja vastused inglise keeles

Küsimused ja vastused vene keeles

Eelmine luguPõllumassiivide piirid uute ortofotode alusel
Järgmine lugu10.02.2022 – EPKK Toiduohutuse konverents “Luubi all on mikromaailm”