Teravilja ja õlikultuuride saagiprognoos

Copa-Cogeca uute teravilja saagiprognooside kohaselt teravilja kogusaak tõotab sellel aastal jääda stabiilseks, kuid prognoos võib külmakahjude ja põua tõttu muutuda. Prognoosi järgi ulatub teravilja kogusaak 287,33 miljoni tonnini, mida on 0,5% rohkem kui möödunud aastal.

Copa hinnangu kohaselt on Lõuna-Euroopa põud kahjustanud kuni 70% külvatud taliviljadest ning suured pinnad tuleb uuesti külvata. Samuti tuleb uuesti külvata külmakahjustustega alasid, kuid kuna turult pole seemet saada, siis see piirab kultuuride valikut vastavalt turunõudlusele.

Copa-Cogeca uute õlikultuuride saagiprognooside kohaselt õlikultuuride kasvupind ELis stabiliseerub või natuke väheneb. Samal ajal on näha ka maailma õlikultuuride toodangu vähenemist (nt Brasiilia sojaubade toodangu vähenemine), mis tähendab vajadust EL toodangu taseme hoidmiseks. Copa-Cogeca hinnangul väheneb ühenduse 27 liikmesriigi õliseemnete toodang 3,3%, prognooside kohaselt kujuneb kogusaagiks 28 122 miljonit tonni. Toodang on viimased kaks aastat vähenenud. Kuna Lõuna-Euroopat on tabanud põud ja Kesk-Euroopas esineb ulatuslikke külmakahjustusi, siis võidakse saagiootust ka alandada. Külmakahjustused on tabanud Poolat, Saksamaad ja Ida-Prantsusmaad. Hispaania, Portugali ja Prantsusmaa saaki ohustab põud.

Õlikultuuride ja teravilja prognoosid leiab Copa-Cogeca kodulehelt:

http://www.copa-cogeca.eu/img/user/file/CER%20HOME%20PAGE/CER(12)ALL03.pdf

 

Eelmine luguPõllumehe lemmikleib 2012 on Poodiumi naturaalse juuretisega käsitööleib
Järgmine luguViisteist ettevõtet osalevad nõustamisprogrammis, mille eesmärgiks on arendada rahvuslikul kultuuripärandil põhinevaid maaturismiteenuseid