Tartus koguneb sektori koorekiht

Esmalt vajame maaelu terviklikku arengut tagavat pikaajalist plaani. Foto: Pixabay

Eesti suurim põllumajandus-, toidutööstuste, maa- ning metsamajanduse ettevõtjaid ühendav katusorganisatsioon Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda valib endale täna, 2. juunil järgmiseks kolmeks aastaks uue nõukogu. Homme, 3. juunil arutab sektor kiirisist tulenevaid murekohti koja esimesel Ärifoorumil.

Nõukogu on koja juhtorgan, kes suunab koja arenguid ja tegevussuundi. Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus märkis, et uuel nõukogul on vastutusrikas ülesanne: kujundada üle 7000 liikmega üleriigilise organisatsiooni edukat toimimist ja arengut tänases keerulises geopoliitilises olukorras. „Ees seisavad tõsised väljakutsed, et varustada inimesi jätkuvalt toidu ja taastuvate ressurssidega ning samal ajal tagada loodussäästlik majandamine. Uue nõukogu ülesandeks on kujundada strateegiaid, mis aitavad muutuvates oludes põllumeestel, toidutootjatel ja metsaomanikel ühiskonna ootustele ja vajadustele vastata. Oluline on seista selle eest, et neid arenguid toetaks soodne poliitiline keskkond,“ ütles Sõrmus.
„Eesti põllumajandus-, toidu- ja metsandussektori strateegiline tähtsus seisneb nii igapäevase toidujulgeoleku tagamises kui kodumaiste bioressursside pakkumises,“ lisas koja juht.

Ärifoorumil rekordiliselt suur osalejate arv

Homme, 3. juunil algusega 10.00 korraldab Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) konverentsi “Põllumajanduse ärifoorum 2022 – uus reaalsus majanduses”, kus on osalemas juba üle 200 huvilise. Kohtutakse VSpa Hotelli konverentsikeskuses.

Muutunud geopoliitiline olukord on mõjutanud tugevalt põllumajanduse- ja toiduainetööstuse sektorit. Kadunud on Vene ja Valgevene turuosa, paljud partnersuhted on katkenud, tühistatud on lepingulisi kokkuleppeid ning saamata raha jääbki suure tõenäosusega laekumata. Kõik see mõjutab omakorda ettevõtete müüginumbreid. Siia lisandub veel sisendhindade tugev tõus, mis  veab üles ka põllumajandussaaduste ja toiduainete hinnad, mille omakorda peab kinni maksma lõpptarbija. Võib öelda, et olukord on 2022. aasta suvel kõike muud, kui roosiline. See kõik paneb põllumajandustootjad suure surve alla.

Konverentsi moderaator, EPKK juhatuse esimees Roomet Sõrmus ütles, et ärifoorumil saavad osalejad kuulata oma ala tippekspertide analüüse olukorrast ja saada teadmisi, kuidas uutes oludes targalt majandada ja ettevõtluse riske paremini juhtida.

EPKK nõukogu esimees Sivar Irval räägib põllumajandussektori ettevõtete katuseorganisatsiooni nimel, mida koda saab sellises kriisiolukorras teha ja milliste Euroopa Liidu otsuste valguses tuleb oma tegevusi keskkonnasõbralikumaks muuta.

Hiljutine uudis pea 19 protsendisest inflatsioonist on Eestis raputanud tarbijaid ja raske on prognoosida kui palju muutuvad sügiseks energiahinnad. Rahandusministeeriumi makromajanduse talituse analüütik Madis Aben räägib blokis „Arengud majanduses“ Eesti majanduse hetkeseisust ja vaatab statistikas esitatud numbrite taha.
Üha enam on hakatud rääkima sõja mõjudest Eesti majanduse rohepöördele ja sellel teemal esineb Riigikantselei rohepoliitika koordinaator Kristi Klaas. Euroopa Parlamendi liige Riho Terras analüüsib, millised on põllumajanduse väljakutsed praeguses julgeolekuolukorras.

Ärifoorumi keskse osa moodustavad ettevõtjate kogemuslood, mis koonduvad ühise nimetaja „Uus reaalsus põllumajandusturgudel“ alla.
E-Piim Tootmine AS juhatuse esimees Jaanus Murakas on veendunud, et piimatootmise ja töötlemise juures on ülioluline vastata ning vormistada rahvusvahelisi kvaliteedisertifikaate – kõik see aitab piimatootjaid välisturgudel oma tooteid paremini müüa.
HKScan Estonia AS kvaliteedijuht Priit Dreimann avab lihatootmise ja töötlemise tagamaid.
Teraviljakasvatuse ja viljaäri suurt pilti annab edasi põllumeeste ühistu KEVILI nõukogu esimees, Crocus OÜ juht Andres Oopkaup.

Ärifoorumi viimase, kolmanda osa võtab enda alla tootmissisendite blokk ja seal otsitakse vastuseid küsimusele „Kuidas saada hakkama kasvavate tootmiskuludega?“
Yara Eesti juhataja Marek Linnutaja räägib kuulajatele, mis toimub väetiseturul ja samale küsimusele söödaturu kohta otsib vastuseid Alltech Eesti juhataja Pilleriin Puskar.
Konverentsi viimase ettekande teeb Wihuri Agri tegevjuht Kristjan Ruusamäe, kes annab ülevaate sellest, mis toimub põllumajandustehnika turul.

PANE TÄHELE!
Toimumise koht: V Spa hotelli konverentsikeskus (Riia 2, TARTU – Kvartali ostukeskuse 4. korrus) + videoülekanne.
Foorumi päevakava leiad SIIT
Foorumi ülekannet saad jälgida SIIT.

TASUTA konverents toimub MAK 2014-2020 meetme „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames.
Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).

Eelmine luguMarek Linnutaja: Väetiseturul loevad kogemused ja varasemad kontaktid
Järgmine lugu02.06.2023 EPKK infopäev „Põllu- ja metsamaade hindamine ning maksustamine“