Sõidukite ja põllumajandusmasinate tehnoülevaatus eriolukorras

Foto: shutterstock.com

Tehnoülevaatustele eriolukorras piiranguid kehtestatud ei ole. Seetõttu jätkub sõidukite tehnoülevaatuste vallas tavapärane korraldus. Küll aga peavad ka tehnoülevaatajad korraldama ringi omad toimingud, et vältida riske.

Kuna traktorite tehnoülevaatuseid tehakse väljasõitudega, siis ka tehnoülevaatusel saab kasutada samasugust korraldust nagu Maanteeameti spetsialisti väljakutse korral, et kogu protsess toimuks kontaktivabalt.

Maanteeameti kodulehel olev juhis eriolukorras tehnoülevaatuse käitumise kohta räägib küll tehnoülevaatuspunkti külastamisest, kuid kui see osa välja jätta, siis kõik teised punktid on rakendatavad ka traktorite tehnoülevaatusel:

Kuidas käituda tehnoülevaatusel eriolukorras?

Tehnoülevaatuspunktid leiad siit. 

Sõidukit tehnoülevaatusele esitades palume järgida järgmiseid juhiseid ohutuks tehnoülevaatuse teostamiseks:

  1. Vali välja sobiv tehnoülevaatuspunkt, konsulteeri tehnoülevaatuspunktiga mis ajal oleks parim aeg tehnoülevaatust teostada, et vältida järjekorras ootamist.
  2. Võimalusel broneeri tehnoülevaatuse teostamise aeg ja tasu pangalingi kaudu, et vähendada otsest kontakti tehnoülevaatajaga.
  3. Tehnoülevaatusele minnes varusta ennast võimalusel isikukaitsevahenditega (mask, kindad, puhastuslapid).
  4. Tehnoülevaatusele saabudes kasuta isikukaitsevahendeid ja anna teada enda saabumisest tehnoülevaatajale, näiteks kasutades telefoni või signaali.
  5. Tehnoülevaatusele saabudes aseta sõiduki registreerimisdokumendid armatuurlauale ilma ümbriseta ja süütevõti selliselt, et tehnoülevaataja saaks selle kätte ilma Teiega otsest kontakti loomata.
  6. Sõiduki lisavarustus tulekustuti, ohukolmnurk, tõkiskingad ja vajadusel esmaabivahendid aseta tehnoülevaatajale lihtsasti kättesaadavasse kohta. Mida vähem peab tehnoülevaataja sõidukis viibima, seda ohutum on tehnoülevaatuse teostamine.
  7. Tehnoülevaatuse tegemisel palun asu ohutus kauguses (ca 5 meetrit) tehnoülevaatajast ja soovituslikult värskes õhus (õues). Järgi tehnoülevaatuspunktis asuvaid või saadud juhiseid.
  8. Tehnoülevaatuse lõpus tehnoülevaataja vormistab registreerimisdokumendid ning asetab need armatuurlauale. Tehnoülevaatuse otsusega “korduv” väljastatakse lisaks kontrollkaart, millel on fikseeritud sõidukil esinevad puudused. Kui Teil on küsimusi, siis suhelge tehnoülevaatajaga värskes õhus piisavalt distantsilt ning kasutage samal ajal  isikukaitsevahendeid.
  9. Kui tehnoülevaatusele saabudes puudus teil broneering ja tehnoülevaatuse eest on tasumata, kuula tehnoülevaataja soovitusi ning järgi juhiseid, mis on tehnoülevaatus punkti paigaldatud.
  10. Peale tehnoülevaatuse lõppu puhasta puhastuslappidega kohad, millega puutus kokku tehnoülevaataja ning tuuluta sõiduk

Mida tehnoülevaataja sõidukil kontrollib ehk mida peaksin pärast tehnoülevaatust puhastama?

Tehnoülevaataja kontrollib sõiduki salongis järgnevaid osasid:

  1. Rooliratas ja helisignaal seademe lüliti.
  2. Roolisamba külge kinnitatavad hoovad/kangid.
  3. Tulede- ja soojapuhuri lüliti.
  4. Päikesesirm ja kapoti avamis hoob.
  5.  Käigukang ja seisupiduri hoob.
  6. Aknaklaasi tõstuki lülitid ja hoovad.
  7. Ukselingid (seesmised ja välimised).
  8. Turvavööd, turvavöö pandlad ja lukustid.
  9. Istme reguleerimislülitid või -hoovad.
  10. Kütusepaagi luugi avamis hoob või lüliti ja kütusepaagi kork.
  11. Lisavarustus.
  12. Süütevõti ja sõiduki registreerimisdokumendid.
  13. Avariiväljapääsu lüliti (olemasolul).

NB! Osad puhastuslapid võivad kahjustada sõiduki pindasid ja registreerimistunnistust.

Eelmine luguPõllumeeste liidud: Välistööjõu asendamine põllumajanduses vajab pikemaajalist plaani
Järgmine luguPõllumajandustehnika esmane registreerimine eriolukorras