Vaata, kes on kandidaadid parima taimekasvataja konkursil

Konkursi žürii Joosepi talus. Foto: MES

Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) tunnustab juba kümnendat korda parimat taimekasvatajat. Kolmandat korda valitakse parim taimekasvataja aiandustootjate seast. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) esitas konkursile Joosepi talu noorperemehe Ranet Roositalu.

Koja esindajana žürii töös osalev Kaisa Vahtmäe ütles Ranet Roositalu kandidatuuri esitamise kohta, et Ranet on jäänud silma seetõttu, et on uuendusmeelne ja teeb ka kojaga koostööd. „Ta tunneb oma kasvatust hästi ja jagab sellest lähtuvalt ka oma teadmisi. Ranet on olnud alati nõus osalema valdkondlikel infopäevadel ja konverentsidel ning ka vajadusel esinema. Eriti väärib esiletõstmist mullusuvine lasteaedadele suunatud aktsioon „Igale lapsele oma maasikas“, kus mitu tuhat frigo maasikataime tuli just Joosepi talust. Oleme saanud lasteaedadelt palju positiivset tagasisidet. Kuna Ranet on aidanud taimekasvatust propageerida laste hulgas, siis jäi ta meile eriti silma,“ kiitis koja põllumajanduse valdkonna nõunik Vahtmäe. Ta lisas, et Raneti sõnul on nüüd mitmed lasteaiad ka Joosepi talu külastanud ja laste huvi valdkonna vastu on kõvasti suurenenud. „Lähtuvalt eelmise aasta aktsioonist on Ranet arendamas lastele suunatud projekti, millega anda põllumajanduslikke teadmisi juba väikestele lastele ning sellega kasvatada põllumajandusest teadlikke inimesi,“ rõhutas Vahtmäe.

Kandidaatide nimekiri lukus

Konkursi raames loetakse aiandustootjateks köögiviljakasvatajad, kartulikasvatajad, marjakasvatajad, puuviljakasvatajad, puukoolimajandajad ja lillekasvatajad. Esmaspäeval külastas žürii konkursi kandidaate. Pärast ringsõitu tõdes žürii üksmeelselt, et rõõm oli näha mitmeid entusiastlike aiandustootjad, kes tegutsevad üle Eesti.

Kandidaadid on:

  • Kartulikasvataja Kulle Põldmaa, Kartul Simunast
  • Maasika- ja köögiviljakasvataja Ranet Roositalu, Joosepi Talu
  • Kurgikasvataja Kuido Paimla, Eistvere aiand
  • Lillekasvataja Getriin Hermlin, Rikets Lilled (Rikets Aiand)

Parima taimekasvataja aunimetus aianduskategoorias kuulutatakse välja novembris Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja Lõikuspeol.

Aunimetuse väljaandmise eesmärk on tunnustada innovaatilist ja efektiivset tootmist. Lisaks antakse aunimetus inimesele, kes käesoleva aasta jooksul on saavutanud häid tulemusi taimekasvatuses ning kelle panus taimekasvatuse edendamisel on olnud arvestatav vabariigi ulatuses.

Hea teada:

Joosepi Talu on Põlvamaal Ahjal tegutsev pereettevõte, mis on marja- ja köögiviljakasvatusega tegelenud juba ligikaudu 20 aastat ja Ranet on Joosepi talu noorperemees.

Aiasaaduseid kasvatatakse nii avamaal kui kiletunnelites. Peamiseks kasvatatavaks kultuuriks on aedmaasikas. Maasikate kasvupinnaks on täna 40 ha. Lisaks maasikatele kasvatatakse ka vaarikaid ja erinevaid köögivilju (aedhernes, tomat, kurk, till, petersell, sibul, küüslauk, kartul). Tunnelimaasikat on 2550 ruutmeetril ning juurde on tulemas 4250 ruutmeetrit. Tomatit kasvatatakse 3 kasvuhoones, millede kogupind on 2550 ruutmeetrit. Kurki on kahes kasvuhoones ehk 1400 ruutmeetril. Maasikate aastane toodang oli näiteks ~350 tonni.

Lisaks aiasaaduste tootmisele tegeletakse ka maasika- ja vaarikataimede müügiga. Ettevõttel on pikaajaline koostöö mitmete Hollandi taimekasvatusettevõtetega, kelle taimi tuuakse maale nii endale kui ka teistele kasvatajatele. Lisaks on müügiga laienetud ka Soome. Pidev maasikakasvatuse arendamine ning sortide katsetamine on Ranetile südamelähedane tegevus.

Eelmine luguStatistikaamet: põllumeeste osalemise aktiivsusest sõltub palju
Järgmine luguUus põllumajandusaasta algas Brüsselis süsiniku aruteluga