Seakasvatajad vajavad Euroopa Liidult erakorralist abi

Raskustesse sattunud seakasvatajad vajavad Euroopa Liidult (EL) täiendavat tuge, sest ilma selleta võivad löögi alla sattuda sealihatootjad kogu EL-is. Seakasvatajate probleeme arutavad täna Brüsselis kogunenud Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrid. Seakasvatajate raskused on tingutud teravilja hinna kiirest tõusust viimase aasta jooksul, sest kulutused teraviljale moodustavad seakasvatuse kogukuludest ligi 70 protsenti.

„Tänane olukord, kus teravilja kallinemine ei kajastu piisavas ulatuses sealiha hinnas, toob ainuüksi Eesti seakasvatajatele iga kuu sadu tuhandeid eurosid kahju,” selgitas põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder.

Seedri sõnul peab ELi tasandil kaaluma ka võimalust, et loomakasvatajad saaksid sekkumisladudest teravilja otse osta. EL on täna aktiivselt müümas teravilja, mis on ladudesse ostetud madalama hinna ajal. „Looma- ja linnukasvatajate eelistamine aitaks vältida teraviljaga spekuleerimist,” märkis Seeder. „Lihasektori väljakutseid ei saa lahendada teraviljasektorit käsitlemata.”

Lisaks seakasvatajate probleemidele arutavad põllumajandus- ja kalandusministrid tänasel kohtumisel muuhulgas ka loomade transpordi ja suhkru tootmiskvootidega seotud küsimusi.

Eelmine luguValik mõttearendusi: Kuidas Eesti toiduaineturg turuosalisi teenib?
Järgmine luguMikropõllumajandusettevõtjad saavad investeeringuteks 9 miljonit eurot