Raul Peetson: panime seljad kokku, et koolides tasuta piim säiliks

Piim on valge kuld. Kahjuks pakutakse piima nime alt taimseid jooke, milleks seadusega õigust pole.

Põhja-Pärnumaa vallavanem Aivar Mäe ütles, et kuigi riik on vastu võtnud otsuse, et selle aasta sügisest jagatakse tasuta koolipiima ja piimatooteid ainult kuni üheksanda klassi õpilastele, siis Põhja-Pärnuma vallas ei raisata aega sellele, et kuidas ei saa, vaid leitakse lahendus, kuidas saab.

„Meie vallas toodetakse 130 000 liitrit piima päevas. Me oleme piimatootmises Pärnumaal esimesed. See tähendab, et meie lapsed piimanälga ei jää,” kinnitas Aivar Mäe. „Kuna varasemalt on saanud ka gümnaasiumiõpilased tasuta klaasi piima päevas, siis otsustas meie ettevõtja Raul Peetson panna õla alla ning kaasas ka teisi Põhja-Pärnumaa piimatootjaid. Halinga OÜ, Kaisma OÜ ja Vändra AS on kokku leppinud, et tagavad Vändra Gümnaasiumi õpilastele vajaliku piima koguse järgneva õppeaasta jooksul,“ kiitis Mäe farmipidajaid.

Halinga OÜ juhatuse esimees Raul Peetson ütles, et toitmisharjumused kujunevad välja juba varases lapsepõlves ja vajavad pidevat toetust. „Meie kohalikud piimatootjad ei saa lubada seda, et tervislik toitumine, mis on noorele organismile väga vajalik, jääb tahaplaanile. Peame oluliseks rõhutada, et piim ja piimatooted on inimesele väga vajalikud kaltsiumiallikad. Peame võitlema selle eest, et söödaks kohalikku toitu, seda mis on toodetud siinsamas meie piirkonnas. Sellise piimatootmise potentsiaaliga piirkonnas ei saa lubada, et „valge kuld” ei ole koolides kõigile võrdselt kättesaadav,” rääkis Peetson.

Alates 2023. aasta sügisest tarnib Halinga OÜ koostöös Valio Eesti AS-iga ühe õppeaasta jooksul 1,6 tonni piima aastas Põhja-Pärnumaa valla gümnaasiumiõpilastele.

Euroopa Liidu üldiste soovituste kohaselt on koolikava eelarve määramise aluseks 6–10-aastaste laste arv riigis. Kui liikmesriik peab oluliseks rakendada kava laiemale sihtrühmale, siis puuduvad vahendid peab leidma riik ise.

„Võtsime soovitused arvesse, kuid leidsime, et tervishoiu seisukohalt peaksid piima ja piimatooteid saama siiski kõik põhikooli lapsed ning me leiame võimaluse neile nende toodete pakkumiseks,” ütles regionaalminister Madis Kallas.

Allikas: Põhja-Pärnu vald

Eelmine luguKUHN: Põllumajandustehnika tootjat mõjutab sektoris toimuv
Järgmine luguBreed Expo2 õppereis ehk mis on keskkonnakalkulaator Carbo