Rapsi- ja rüpsi kasvupind oluliselt suurenes

Allikas: EPKK (PRIA ja SA andmetel)

Tänavu kasvatatakse Eestis rapsi- ja rüpsi kokku 80 538 hektaril, selgub PRIA pindalatoetuste taotluste endmetest. Võrreldes möödunud aastaga on rapsi- ja rüpsi kasvupind suurenenud koguni 14%.

Rapsi- ja rüpsi pinnast moodustab 85% talikultuuride pind. Mahekultuuride osakaal rapsi- ja rüpsi kogupinnast on 10%. Ekspertide hinnangul on kasvutingimused Eestis sellel kevadel olnud soodsad ja oodata võib head saaki.

Kuigi rapsi futuurhind Euronext börsil on viimasel ajal langenud ja augusti hind on hetkel ca 480 euro tasemel, siis võrreldes möödunud aastaga on see umbes veerandi võrra kõrgem hind. Mai alguseks tõusis selle aasta augusti futuurhind lausa 555 euroni tonni kohta. Viimase aja hinnalanguse taga nähakse kahte põhjust – soja hinna langust USAs seoses muutunud biokütuste poliitikaga ja Euroopa Liidu saagiprognooside märkimisväärset korrigeerimist üles.

Jätkuvalt suhteliselt kõrged hinnad rõõmustavad taimekasvatajaid, kuid tekitavad kõrgete tootmiskulude näol tõsist muret loomakasvatajatele.

Möödunud aastal toodeti Statistikaameti andmetel Eestis 202 952 tonni rapsiseemet, millest eksporditi ligi veerand. Tänavu on põllumajanduskoja hinnangul oodata nii saagi- kui ekspordikoguse kasvu.

Euroopa Liidus ulatub rapsi pind Euroopa Komisjoni andmetel tänavu ca 5,2 miljoni hektarini, mida on viie aasta keskmisega võrreldes umbes 10% vähem. Rapsi toodangumahtu prognoositakse tänavu viie aasta keskmisest umbes 5% väiksemat.

Eelmine luguMES täidab maamajandussektori arengus väga olulist rolli
Järgmine luguMES maksab COVID-19 toetuse välja 25. juunil