Põllumehed tuletavad peaministrile meelde, et jätkuvalt peab võitlema toetuste võrdsustamise eest (parandatud)

19. detsembril kohtusid Põllumeeste Keskliidu (EPK) ja Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) esindajad peaminister Andrus Ansipiga. Põllumehed tunnustasid peaministrit ja riigikantseleid põllumajandustoetuste võrdsustamise eest võitlemisel ja viisid jõulukingiks head Eesti toitu – suitsupõrsa.

Põllumeeste Keskliidu asepresidendi Jaan Sõrra sõnul on veel vara rõõmustada otsetoetuste üle tulevasel EL eelarveperioodil. „Ei tohi jääda loorberitele puhkama – 75% toetuste tase varasema 58% asemel on eelnõu faasis. Palume peaministrit saavutatut iga hinna eest kaitsta ja nõuda eelarveläbirääkimistel otsetoetuste kiiremat võrdsustamist“, nentis Jaan Sõrra.

„Otsetoetuste tõus ei tohi tulla maaelutoetuste vähendamise hinnaga. Alan Matthews avaldas andmed, mille kohaselt Eestile eraldatavad maaelupoliitika vahendid väheneksid võrreldes käesoleva perioodiga 19%. Kuigi hilisema selgituse kohaselt sellist pakkumist ülemkogu laual ei olnud, siis ähvardab maaelupoliitika vahendeid vähendamise oht. Nii võib avalduda Brüsseli kahekeelsus – ühe käega lubatakse anda, kuid teise käega võetakse see raha tagasi,“ selgitas Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.
Arutasime peaministriga ka uue maaelu arengukava (MAK) teemadel, sest väljatöötatavas MAKis ei arvestata investeeringutoetuste saajate ringi määramisel objektiivseid majandusnäitajaid ja põllumajandussektori arenguvajadusi. MAKi investeeringumeetmed peavad toetama toidutootmise konkurentsivõimet – ettevõtteid ei tohi investeeringutoetustest ilma jätta pelgalt nende suuruse pärast. Praegused ettepanekud välistaksid investeeringutoetused nendele ettevõtetele, kes toodavad enamuse Eesti toidust ja on maapiirkondades olulised tööandajad ning maksumaksjad.
Kohtumisel osalesid Jaan Sõrra ja Urmas Ingver EPKst ning Aavo Mölder ja Roomet Sõrmus EPKKst.
Eelmine luguBalti põllumehed kavandavad ühisaktsioone (parandatud)
Järgmine luguKaitsetööstuse liit ja põllumajandus-kaubanduskoda sõlmisid toidujulgeolekut käsitleva koostöölepingu