Balti põllumehed kavandavad ühisaktsioone (parandatud)

17. detsembri hilisööl, lõppes Riia lähistel kolme Balti riigi põllumajandus-organisatsioonide esindajate kohtumine, kus arutati „ÜPP Balti traktori“ aktsiooni tulemusi ja edasisi samme otsetoetuste võrdsustamiseks. Eestit esindasid kohtumisel Põllumeeste keskliit (EPK)  ja Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK). Koosolijad andsid traktori-aktsioonile positiivse hinnangu ja leidsid, et toetuste võrdsustamisele on astutud tubli samm lähemale. Samas nenditi, et saavutatuga ei saa rahule jääda, sest ülemkogu laual oli ka ettepanek maaelupoliitika eelarve 9% vähendamiseks, mis sööb osaliselt ära otsetoetuste tõusu.

EPK asepresidendi Jaan Sõrra sõnul võib neid ettepanekuid pidada Brüsseli poolt lollitamiseks, sest raha võetakse ühest taskust ja tõstetakse teise. „Balti riigid on EL välispiiri kaitsjad, me oleme üle elanud raske mineviku ja ei ole sellist suhtumist ära teeninud. Vanade EL riikide põllumajandus on saanud areneda normaalsetes tingimustes, uutel riikidel on aga järelejõudmiseks vaja abi investeeringutoetuste näol. Me ei vaja näilisi lahendusi, vaid soovime, et otsetoetuste erinevuste kaotamiseks ei kärbitaks Balti riikide maaelu arengu raha. Aitab kahekiiruselisest Euroopast – me soovime võrdset kohtlemist“, on Jaan Sõrra resoluutne.

EPKK juhataja Roomet Sõrmuse sõnul oli kohtumine üksmeelne ja konstruktiivne. „Leppisime kokku, et jaanuari lõpul toimuval üle-euroopalisel põllumajanduse päeval ja veebruari algul toimuva ülemkogu ajal kavandame laiaulatuslikke rahumeelseid protestiaktsioone meie nõudmiste toetuseks. Leppisime kokku selleski, et Balti riikide põllumajandusorganisatsioonide esindajad paluvad kiiret kohtumist Eesti ja Läti peaministrite ning Leedu presidendiga, et veelkord kinnistada ühiseid seisukohti ja koostööd,“ pidas EPKK juht ülimalt vajalikuks.
Eelmine luguPõllumajandussektori kogutoodangu väärtus tõuseb
Järgmine luguPõllumehed tuletavad peaministrile meelde, et jätkuvalt peab võitlema toetuste võrdsustamise eest (parandatud)