Põllumehed arutlevad rahvusvahelisel konverentsil ühistegevuse võimaluste üle

Põllumeeste ühistu KEVILI korraldab 14. oktoobril  Eesti Maaülikoolis konverentsi “Edukas ühistu”, kus  tuuakse välja eeldused edukaks ühistegevuseks. Konverentsil esineb ettekandega maaeluminister Urmas Kruuse, kes kõneleb ühistute mõjust Eesti põllumajandusele. Teiste rahvusvaheliste ekspertide seas kõneleb ka Läti suurima põllumeeste ühistu Latraps direktor, kes jagab oma 15-aasta pikkuse tegevusega saadud kogemusi põllumajanduses. Muuhulgas võetakse luubi alla viljaturul toimuv ning räägitakse ühistute rahastamisest.

Konverentsiga tähistatakse KEVILI 10. tegevusaasta täitumist. Üritusele on oodatud kõik tegevpõllumehed ning ühistute juhtimise ja põllumajandussektoriga seotud organisatsioonid. Konverents on tasuta.

Eesti põllumehed tegutsevad täna väljakutseterohkes keskkonnas – maailmaturul on palju ületootmist ning tooraine hinnad on madalal. Teravilja- ja rapsikasvatajad näevad just ühistegevuses suurt rolli meie põllumajanduse konkurentsivõime tõstmiseks.

Jaak Läänemets, põllumeeste ühistu KEVILI nõukogu esimees kinnitas,  et ühistulise tegevuse laiem eesmärk on oma liikmetele tulu teenida. “Praegune majanduskeskkond sunnib otsima võimalusi, kuidas müügis paremat hinda saada. Ühiselt turustades  on meil kindlasti selleks paremad võimalused,” selgitas Läänemets. Samal ajal puudutab  ühistuline tegevus Eestis napit veerandit kogu põllumajandustootmisest. Läänemetsa sõnul on meil palju õppida Skandinaavia riikidelt, kus ühistud hõlmavad ligikaudu 80% kogu sektorist.

„Ühistuline tegevusvorm nõuab kõigilt liikmetelt valmisolekut teha sisulist koostööd kõigi liitunute hüvanguks,” sõnas Jaak Läänemets, lisades, et võtmeküsimuseks on siin inimestevaheline usaldus ning ühistulise tegevuse põhimõtete parem mõistmine.

Konverents „Edukas ühistu” toob koju kätte vastused, kuidas olla tegevust edasiviiv ühistu liige ning kuidas ühistulist tegevust tulemuslikult juhtida.

Päevakava

Konverents toimub Eesti Maaülikooli aulas aadressil Kreutzwaldi 1, Tartu.

10:00 Kogunemine

10:30 Maaülikooli rektori tervitus, Mait Klaassen

10:35 Avasõnad: KEVILI 10, Jaak Läänemets, KEVILI nõukogu esimees

10:50 Ühistuliste organisatsioonide arenguga seotud väljakutsed, Dr. Lampros Lamprinakis, Norra Biomajanduse Uurimisinstituut

11:35 Liikmete roll ühistu juhtimises, Prof.  Konstantinos Karantininis, Rootsi Põllumajandusteaduste Ülikool

12:20 Ühistute mõju Eesti põllumajandusele, Urmas Kruuse, Maaeluminister

12:50 Lõuna

13:45 Latrapsi lugu,  Edgars Ruža, Põllumeeste ühistu Latraps direktor

14:15 Põllumeeste motiivid ühistuga liitumiseks, Alo Alt, KEVILI ostujuht

14:45 Ühistute finantseerimine, Meelis Annus, KEVILI juhataja

15:15 Ettearvamatu viljaturg, Tanel Eilmann, KEVILI müügijuht

15:35 Kevili konkurentsipositsioon Eesti viljaturul,  Ott Läänemets, Uuetoa talu

 

Lisainfo: Põllumeeste Ühistu KEVILI juhataja Meelis Annus, e-post: meelis.annus@kevili.ee, tel 5344 2630

Eelmine luguKutsume taotlema toidukvaliteedimärke
Järgmine luguWorld Food Day 2015: Copa and Cogeca press for stronger innovative EU agricultural policy to combat hunger and malnutrition across the world