Põllumeeste Keskliit: otsetoetused peavad võrdsustuma

Täna kogunes Lääne-Virumaal Aartika puhkekeskuses Eesti Põllumeeste Keskliidu (EPK) suurkogu. Suurkogul oli esindatud sadakond põllumeest kõikidest EPK liikmesorganisatsioonidest. Põhiteemaks oli uue, 2014. aastast rakendatava ühise põllumajanduspoliitika küsimused. Suurkogul esinenud põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder toetas oma sõnavõtus põllumeeste nõudmisi, mille kohaselt peavad Eesti otsetoetused uuel perioodil jõudma EL keskmisele tasemele.

Põllumeeste Keskliidu asepresidendi Jaan Sõrra sõnul tuleb juba täna rääkida põllumajanduse tulevikust pärast 2013. aastat, sest sellest oleneb meie toidutootmise jätkusuutlikkus, võime kindlustada Eesti elanikke kodumaise toidutoormega ja hoida taskukohased  toidukaupade jaehinnad – otsetoetuste ebavõrdsus vanade ja uute liikmesriikide vahel peab võrdsustuma võimalikult kiiresti.

Suurkogul võeti vastu põllumeeste pöördumine otsetoetuste võrdsustamiseks, mis saadetakse nii Eesti üldsusele kui vanade EL liikmesriikide põllumeeste keskorganisatsioonidele.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder oli nõus põllumeeste seisukohtadega ja toetas Euroopa Liidu põllumajanduse otsetoetuste kiiremat ühtlustamist liikmesriikide vahel.

Euroopa Komisjon tuli hiljaaegu välja oma seisukohtadega eelarveperioodiks 2014-2020, mille kohaselt jõuaksid uute liikmesriikide toetused vaid 30% võrra lähemale vanade liikmesriikide keskmisele toetustasemele.

“Eesmärk põllumajandustoetuste võrdsustamiseks on õige, aga Euroopa Komisjoni poolt väljapakutud tempo ei vasta meie ootustele,” ütles Seeder. “Praegu väljapakutud üleminekuperiood on põhjendamatult pikk. Ebavõrdsed toetustingimused on karjuvas vastuolus Euroopa Liidu aluspõhimõtetega ning rikkuvad võrdset kohtlemist ja võrdset konkurentsi,” põhjendas minister.

Eelmine luguInvesteeringutoetused jõuavad e-PRIAsse
Järgmine luguEPKK nõukogu jätkab samade juhtidega