Põllumajandusvoliniku visiidi puhul peavad piimatootjad täna protesti märgiks lüpsivaba päeva

Piimatootjad on otsustanud põllumajandussektori keerulisele olukorrale tähelepanu tõmbamiseks kuulutada tänase päeva lüpsivabaks päevaks. Protesti märgiks, et valitsus pole kriisi leevendamiseks isegi tõsiselt valmis kaaluma üleminekutoetuste maksmist riigieelarvest, jäetakse täna üheks päevaks Eesti piimalehmad lüpsmata. Tootjad loodavad, et see ei halvenda oluliselt värske piima kättesaadavust poodides.

 

„Mõistame, et tegemist on radikaalse sammuga, kuid tänases olukorras tavapärased meetmed enam ei toimi. Eestis toodetakse iga päev ca 2000 tonni piima. Praegust piima kokkuostuhinda arvestades saavad Eesti piimatootjad päevas kokku umbes 150 tuhat eurot kahju, mistõttu on piimatootjate meeleheide mõistetav ja riigi meetmed olukorra leevendamiseks vältimatud. Kahjuks pole valitsus seni meie nõudmisi kuulda võtnud,“ selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

 

Põllumajandus- ja toidutootjate esindajad rõhutasid piima- ja sealihasektori keerulist olukorda ka tänasel kohtumisel Euroopa Komisjoni põllumajandusvoliniku Phil Hoganiga, kes küll mõistis probleemi tõsidust, kuid märkis, et tema taskud on tühjad ja liikmesriikidel on võimalik olemasolevate meetmete raames kohalikku põllumajandustootmist toetada. Komisjon lubab näiteks erakorraliselt liikmesriikidel anda oma põllumajandusettevõtetele 15 000 euro ulatuses tootja kohta riigiabi.

 

Alates Venemaa impordikeelu kehtestamisest 2014. aasta augustis kuni tänaseni on Eesti piimalehmade arv juba vähenenud ligi kümnendiku võrra ca 90 000 lehmani.

 

Lisainfo: Roomet Sõrmus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja, tel 520 5857, e-kiri: roomet.sormus@epkk.ee

Eelmine luguToidutootjad paluvad homsel kohtumisel volinik Hoganiga meetmeid sealiha- ja piimatootjate olukorra leevendamiseks
Järgmine luguPõllumehed maksavad suure osa Euroopa Liidu otsetoetustest riigile maksudena tagasi