Põllumajandus-Kaubanduskoja hinnangul peaks Eesti osalema 2015. aasta maailmanäitusel

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja hinnangul peaks Eesti osalema 2015. aasta maailmanäitusel Itaalias ja seadma Eesti väljapaneku keskmesse toidu, metsa ning teiste taastuvate loodusressursside temaatika. Statistikaameti 2011. aasta andmetel on põllumajandussaadused ja toit Eesti tähtsuselt neljas ekspordisektor ning moodustavad 8,4% riigi koguekspordist. Puidutooted järgnevad 7,7% Eesti koguekspordist. Itaalia osakaal toidukaupade väljaveos pole küll eriti suur, kuid näiteks eksporditavast juustust läheb koguni viiendik Itaaliasse.

Eesti toiduained on Lääne-Euroopas üldiselt vähe tuntud. Eksportivad ettevõtted on avaldanud arvamust, et meie kõrge kvaliteediga toidukauba eest makstakse sageli konkurentidest madalamat hinda pelgalt selle päritolu ja kuvandi pärast.

Eesti peaks kasutama EXPOl osalemist, et näidata maailmale, et Eestis toodetud toiduained on kvaliteetsed, naturaalsed ja uuenduslikud. Näiteks piimatoodete valdkonnas on Eesti teadlased ja toidutööstused teinud viimastel aastatel edukat koostööd funktsionaalsete toiduainete arendamisel ja turule toomisel. Nii ME-3 kui Tensia probiootilised bakterid on pälvinud ka rahvusvahelist tunnustust.
Kui Eesti on 2014. aastal Berliinis toimuva maailma suurima toidumessi Grüne Woche partnermaa, siis toiduainete tõstmine ka 2015. aastal toimuva EXPO väljapaneku keskmesse annaks suurepärase võimaluse mõlemal näitusel edastatavate sõnumite võimendamiseks.
EXPO on kahtlematult oluline Eesti turismisektorile. Ka siin on küllaldaselt võimalusi toidu ja puhta looduse temaatika esiletõstmiseks. Eesti kokad arendavad jõudsalt uut põhjala kööki ning kohaliku toidu pakkumine kogub jõudu Eesti erinevates piirkondades. Aktiivselt tegeletakse nn toiduteede ehk kulinaarsete turismimarsruutide arendamisega.
EXPO  toimub Milanos ajavahemikus 1. maist kuni 31. oktoobrini 2015 ning korraldajad on Eestile saatnud kutse osaleda. Maailmanäituse teemaks on “Feeding the Planet, Energy for Life”. Rahvusringhäälingu teatel langetab Eesti valitsus näitusel osalemise otsuse lähinädalatel.
Lisainfo: EPKK juhataja Roomet Sõrmus, , tel 600 9349
Eelmine luguLeningradi oblasti asekuberner koos äridelegatsiooniga tutvub Eesti põllumajanduse ja toidutootmisega
Järgmine luguTartu Põllumeeste Liit: Eesti vutt võiks olla meie Nokia