Piimatööstuse juhid: ekspordi suurendamine sõltub õigesti sihitud turgudest

Fotol: Siim Tiidemann, Maido Solovjov, Ülo Kivine, Valdis Noppel

Tänavune Põllumajanduse-Kaubanduskoja Piimafoorum 2022 keskendub üldisele majandusolukorrale ja küsimusele, millised on Eesti piimandussektori võimalused oma toodangut mujal maailmas müüa. Piimatööstuse võtmeisikud osalevad pärastlõunal toimuvas arutelus, et leida paremaid mooduseid ekspordi edendamisele.

Valio Eesti juht Maido Solovjov ütles, et Eesti piimatoodete ekspordi suurendamiseks oleks veelgi enam vajalik panustada välissuhetele ja osaleda valdkonna messidel.

Nordic Milk OÜ juht Ülo Kivine sõnas, et Eesti piimandus on viimastel aastatel olnud mitmes kriisis. „Alguses Covidist tingitud ülemaailmne kriis ja nüüd sõjategevus, mis on mõjutanud kõiki turusegmente.” Kivine on seda meelt, et Eesti ekspordi sihtriigid võiks olla veelgi paremini sihitud: „Pole mingit mõtet püüda olla Eesti piimatoodetega igas riigis, meie piimatootmine on Euroopa kogumahust kõigest pool protsenti. Kui vaadata ekspordi aruandeid võime näha, et mõnda riiki on läinud aastas ainult kaks rekkatäit piimatooteid. Näen, et koostöö võiks olla paremini sihitud, vaja on ühiselt välisministeeriumi ja EASiga arutada kuhu meie tooteid oleks kõige parem eksportida.”

Maido Solovjov toonitas, et Eestis toodetakse häid piimatooteid ja pole mingit põhjust, et peaksime neid kuidagi häbenema. Ka Solovjovi sõnul tuleks pigem üle vaadata millistele turgudele me neid müüme. „Ma ei näe põhjust, et peaksime rahulduma ainult privet labeli tootmisega,” sõnas Solovjov. „Me saame edukalt müüa oma kvaliteetseid tooteid õigesti sihitud segmendis. Lisaks on kasutamata nn kolmandate riikide suur turg, kus meie toodetele on kindlasti nõudlust.”

Kivine ütles, et ekspordi arendamisel oleks üheks võimaluseks Eesti piimatoodete turundamine ühise brändi all, kui vaja, võiks olla ühise eksportbrändi all kogu Eesti toidutööstus.

Piimafoorumil toimunud iskussioonist võtsid osa valdkonna juhtivate ettevõtete juhid: Valdis Noppel (Saaremaa Piimatööstus AS), Ülo Kivine (Nordic Milk OÜ), Maido Solovjov (Valio Eesti AS) ja Mirjam Pikkmets (Mätiku talumeierei) ning Maaeluministeeriumi asekantsler Siim Tiidemann ja Eesti Maaülikooli vanemteadur Ants-Hannes Viira. Foorumilt toimub ka videoülekanne: https://play.saundland.ee/epkk070422

Piimafoorum 2022 toimumiskoht: ESTONIA Resort Hotel & Spa KONVERENTSIKESKUS (A.H. Tammsaare pst 6, Pärnu).

Eelmine luguPiimafoorum 2022: piimatoodete varustuskindlus on prioriteet number üks
Järgmine luguPõllumajanduskoja aretuskonverentsil astuvad üles maailma tippeksperdid