Piima kokkuostuhind Eestis jõudis EL keskmisele tasemele

Euroopa Komisjoni 20. märtsi ülevaatest piimaturu kohta selgub, et jaanuari seisuga on Euroopa Liidus piimatarned tööstustele 12 kuu võrdluses suurenenud 4,7% võrra. Kõige rohkem suurendasid tootmist Belgia (+19,3%), Läti (+12,3%) ja Ühendkuningriik (+11,4%), Eesti (+9,1%), Rumeenia (+7,4%), Poola (7,3%) ja Leedu (6,4%). Itaalias, Tšehhis ja Slovakkias on aga piimatarned aastaga vähenenud. Jooksva kvoodiaasta arvestuses perioodil aprillist jaanuarini ületati Euroopa Liidus tervikuna eelmist aastat 2,07% võrra.

Euroopa Liidu keskmine piima kokkuostuhind pärast 9 kuud kestnud järjestikust tõusu jaanuaris veidi langes (-0,5%), liikudes tasemele 0,40 EUR/kg. Languse põhjustas keskmise hinna vähenemine nn vanades liikmesriikides, uutes liikmesriikides hind keskmiselt hoopis 2% tõusis (0,37 EUR/kg tasemele). Kõrgeimat hinda maksti piima eest Küprosel (0,58 EUR/kg) ja Soomes (0,49 EUR/kg). Kõige madalam oli kokkuostuhind Lätis (0,34 EUR/kg) ja Rumeenias (0,34 EUR/kg). Eestis tõusis piimahind jaanuaris eelmise kuuga võrreldes 5,4% ja jõudis 0,40 EUR/kg tasemele, mis on praktiliselt EL keskmisel tasemel.

Piimatoodete hinnad on Euroopa Liidus viimastel nädalatel väga kõrgetelt tasemetelt pisut allapoole liikunud – lähinädalad näitavad kas tegemist on pikaajalisema trendiga. Või hinna, mis veebruari keskpaigaks oli aasta algusega võrreldes kukkunud kümnendiku võrra, langus on esialgu peatunud. Märtsi teisel täisnädalal küündis või hind tasemele 367 EUR/100kg. Lõssipulbri hind oli langenud tasemele 324 EUR/100kg, täispiimapulber 374 EUR/100kg, Cheddar juust 399 EUR/100kg, Edam juust 370 EUR/100kg ja vadakupulber 100 EUR/100kg.

Jaanuaris suurendas EL kõikide toodete väljavedu, vaid juustude eksport vähenes 4,6%. Lõssipulbri eksport ületas aastatagust 48,3% võrra.

Impordi osas suurendas Venemaa jaanuaris veidi kõikide toodete sissevedu, vaid juustu impordikogus jäi aastatagusest 12% võrra väiksemaks. Hiina kasvatas tuntavalt kõikide piimatoodete sissevedu, sealjuures kahekordistusid võiõli ja lõssipulbri import, või sissevedu suurenes 75% ja täispiimapulbri import kasvas 62%.

Põhjaliku ülevaate leiab: http://ec.europa.eu/agriculture/milk/presentations/index_en.htm

Ülevaate koostamisel kasutati Põllumajandusministeeriumi kokkuvõtet.

Eelmine luguRE ja SDE koalitsiooni tegevuskavas põllumajanduse üleminekutoetuste maksmist ei kavandata
Järgmine luguSEB: Põllumajandusettevõtete investeerimisaktiivsus keskmisest kõrgem