Pääsukese- ja ristikumärgi sai 41 uut kõrge kvaliteediga Eesti toidutoodet

Mai alguses hindasid toidueksperdid põllumajandus-kaubanduskojas taas toidutoodete kvaliteeti. Tunnustatud Eesti Maitse päritolu- ja kvaliteedimärk (pääsukesemärk) anti 30 uuele tootele. Tunnustatud Maitse kvaliteedimärgi (ristikumärk) kandmise õiguse sai 11 uut toodet.

„Maikuisele hindamisele esitasid arvukalt eriilmelisi ja huvitavaid tooteid nii suuremad kui väiksemad toiduettevõtted, kelle tooted said ekspertidelt palju kiita. Kogenud toiduekspertide sõltumatu hinnang on tarbijatele abiks kauplustes valikute tegemisel, kuid see on väärtuslik tagasiside ka toidutootjatele. Märki kandvate toodete puhul võib kindel olla nende kõrges kvaliteedis, mida kontrollitakse lisaks esmasele hindamisele ka märgi kandmise ajal jooksvalt,“ selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

„Pääsukesemärk rõhutab toote kõrget kvaliteeti, kuid selle märgi abil on tarbijatel võimalik poest kergesti üles leida toidutooted, mille valmistamisel on kasutatud kodumaist toorainet. Kodu lähedal kasvanud toit on kahtlemata tarbijale kõige parem, seda nii toidu värskuse, usaldusväärsuse kui harjumuspäraste omaduste pärast. Kodumaisest toorainest valmistatud toidu eelistamine annab nendel keerulistel aegadel tööd ja leiba ka meie oma põllumeestele,“ lisas Sõrmus.

Mai alguses avaldatud TNS EMORi 2014. aasta lõpul läbiviidud uuringu kohaselt on pääsukesemärk jätkuvalt Eesti tuntuim toidumärgis, mida teab 87% Eesti tarbijatest. Toote kõrgele kvaliteedile ja kodumaisele päritolule viitav Tunnustatud Eesti Maitse ehk pääsukesemärk antakse tootele, mille põhitooraine on 100%-liselt eestimaine ning mis läbib edukalt laboratoorse ja sensoorse hindamise. Pääsukesemärki kandvate toodete valmistamiseks kasutatud tooraine päritolu kontrollitakse märgi litsentsilepingu kehtimise ajal ka ettevõtetes kohapeal.

Toote kõrgele kvaliteedile viitav Tunnustatud Maitse ehk ristikumärk antakse Euroopa Liidus toodetud tootele, mis läbib edukalt laboratoorse ja sensoorse hindamise. Toote valmistamisel kasutatud tooraine päritolu ristikumärgi puhul ei kontrollita. Ka ristikumärgi tuntus on kasvanud, ulatudes eelpool nimetatud uuringu andmetel 53 protsendini.

Tunnustatud Eesti Maitse ja Tunnustatud Maitse kvaliteedimärkidega toodetega saab tutvuda veebilehel https://epkk.ee/toidumargid/tunnustatud-eesti-maitse/tooted/

Tunnustatud Eesti Maitse päritolu ja kvaliteedimärgi kandmise õiguse said järgmised tooted:

EMESI OÜ
Mesi

Pokaveski OÜ
Mõnus ja kreemjas mesi
Mesi Lõuna-Eesti metsade ja mägede vahelt

Salvest AS
Talukurk
Porgandiga praekapsas

Scanola Baltic AS
Olivia fritüürõli

Põhjaka viinaköök OÜ
Astelpajunaps

Veinimõisnik OÜ
Valgejõe valge – õuna-ebaküdoonia vein

DGM Shipping AS (Briis)
Kalakotletid

Sigwar OÜ
Keeduvorst Sigwar
Lastevorst
Juustuvorst

Eesti Leivatööstus OÜ
Rukkirääk

Eesti Pagar AS
Kaera pehmik
Mitmevilja pehmik
Rukki pehmik

Mann Grupp OÜ
Narva präänik

RemedyWay OÜ
Eesti toortatrajahu
Tatraküpsis mee ja õuntega

Kalamatsi Meierei OÜ
Maasika magus kreem kitsepiimast
Mustika magus kreem kitsepiimast
Praejuust
Suvik – Kreeka salati juust
Paneer – India praejuust
Toorjuust kitsepiimast

Lightfood OÜ
Hapupiimajook Airan

R Capital OÜ (Konju mõisa talu)
Kitsepiim
Lehmapiim

Saidafarm OÜ
Vaniljejogurt

Tunnustatud Maitse kvaliteedimärgi kandmise õiguse said järgmised tooted:

Osvald Teenused OÜ
Pikkpoisi võiku
Suitsukala võiku
Suitsukana võiku
Tuunikala võiku

Salvest AS
Klassikaline majonees
Põnn – ökoloogiline neljaviljapuder banaani ja mustikaga
Põnn – ökoloogiline mangopüree

Solbritt AS
Nuppi Gold 1 (piimal põhinev imiku piimasegu)
Nuppi Gold 2 (piimal põhinev imiku piimasegu)
Nuppi Gold 3 (piimal põhinev imiku piimasegu)
Nuppi EMA (piimal põhinev segu rasedale naisele ja imetavale emale)

Eelmine luguValime Aasta Põllumehe 2015: kandidaatide esitamise tähtaeg läheneb
Järgmine luguPõllumajanduse pindalatoetuste väljamaksmise hilinemine tekitaks mitme miljoni euro suuruse kahju ja külvaks segadust