Norra siidritootjad inspireerivad maaturismi arendajaid

Norra siidritootjate tegevus on inspiratsiooniks paljudele. Foto: BASCIL projekt

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) osaleb rahvusvahelises projektis BASCIL, et aidata edendada maapiirkonna toiduturismi teenuseid Eestis ja teistes Läänemere piirkonna riikides. Heaks näiteks on Norra Hardangeri piirkonna siidritootjad, kes on toonud uue hingamise turismisektorisse.

EPKK esindaja Helen Orutari sõnul on projekti õnnestumise eelduseks rahvusvaheline koostöö, kuna partnerriikide kogemustest on palju õppida ning see aitab luua uusi võimalusi ja luua parimaid tavasid toiduturismi valdkonnas. Ta lisas, et üks inspireeriv kogemuste vahetamise sündmus leidis aset suve alguses, Hardangeris, Norras.

„Hardanger on tuntud siidripiirkonnana ning on edukalt sidunud oma toiduturismi teenused naturaalse siidri tootmisega. Kohalik siider on võitnud mitmeid rahvusvahelisi auhindu. Seetõttu piirkonna tootjad loodavad, et Hardangeri siidri nimetus saab tulevikus geograafilise kaitse ja saavutab sama kuulsuse nagu šampanja või konjak,“ rääkis Orutar. „Siidri farmid Hardangeris asuvad maalilises Fjordide piirkonnas ning populaarseks viisiks nende külastamiseks on siidri kruiis. See unikaalne kogemus võimaldab külastajatel paadiga liikuda siidrikojast-siidrikotta, nautides vaateid ja tutvudes samal ajal siidritootmise protsessiga.“  

Ta lausus, et huvitavaks faktiks Hardangeri siidritootjate juures on nende õunte kasvatusviis. Siidriks vajalikke õunu kasvatatakse Norras ebatavalisel moel, kus puud hoitakse väikesed ja madalad, meenutades rohkem viinamarjaistandusi. Norrakate sõnul on see eelistatud kasvatusmeetod, kuna see tagab suurepärase saagikuse ja mugava saagikoristuse madalatelt puudelt.

Siidritootjate jaoks on oluliseks võimaluseks müüa oma toodangut külastajatele kaasa. Norras kehtib alkoholi monopol, mis lubab alkoholi müüa vaid teatud ettevõtetel. Siidritootjate sõnul on seadusandluses „auk“, mis siidri kui alkoholi müümist ei reguleeri ja tänu sellele on neil võimalik oma toodangut soovijatele ka kaasa müüa. See on kohalike tootjate jaoks oluliseks sissetuleku allikaks.

„Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja teised projekti BASCIL partnerid on saanud Hardangeri kogemusest innustust. Norrakate entusiasm ja visioon on imetlusväärsed ning nad on suurepäraseks eeskujuks, kuidas kvaliteetne toode, suured unistused ja pühendumus võivad viia suurte tulemusteni,“ tõdes Orutar.

Projektis BASCIL osaleb kokku 15 partnerit 8 riigist.

Projektis BASCIL osaleb kokku 15 partnerit 8 riigist. Eestist on projekti partneriteks Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Eesti Maaturismi Ühing.

Projekt BASCIL on osa INTERREG Läänemere piirkonna programmist, mis toetab ja rahastab piirkonna arengut. Lisateave projekti kohta: https://epkk.ee/bascil/

Eelmine luguBreed Expo2 õppereis ehk mis on keskkonnakalkulaator Carbo
Järgmine luguMõttekoht: kogukond peab vaatama suuremat pilti