Seoses sealihatootjate raske olukorraga, mis on tingitud erakordselt kõrgetest teraviljahindadest, kohtusid Maaelu Edendamise Sihtasutuse, Põllumajandusministeeriumi ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja esindajad sealiha tootvate ettevõtjate esindajatega Eesti Tõusigade Aretusühistust ja Viru Lihaühistust.
Ühise nõupidamise käigus leiti, et kõige olulisem on leida käibevahendid vilja ostmiseks. Esialgu tuleks ühistutel teha revisjon, kellele ja kui palju laenuraha tarvis on. Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) on valmis toetama läbi garantii sealiha tootmiseks mõeldud käibelaenusid, alandades seejuures maksimaalselt garantiitasusid. Üheks lahenduseks oleks ka teravilja ühisost ühistu poolt oma liikmetele, kasutades selleks MESi garantiid.
„Selge on see, et konkureeriva turumajanduse tingimustes ei olegi võimalik kõigi ettevõtjate jaoks leida positiivset lahendust, kuid lõviosa Eesti sealihatootjatest on jätkusuutlikud ja just nendega soovime me ka edasi koostööd teha. Sealiha tootmine on Eestile toidusõltumatuse tagamiseks väga oluline lüli, mis muuhulgas aitab väärindada paremini ka teraviljatootjate toodangut,” selgitas MESi juhatuse esimees Raul Rosenberg.
Juba aastaid on Eesti tootjad sigu ja sealiha edukalt eksportinud Venemaale ning teistesse riikidesse. „Usume, et tegemist on ajutiste raskustega. Viimastel nädalatel nii Euroopa Liidus kui ka Venemaal kasvama hakanud sealiha hind annab lootust, et probleem leeveneb ja Eesti sealihatootmise tase suudetakse säilitada,” täpsustas Martin Vilen Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojast.