AP 2019 kandidaat: Ly Kivikas juhib piimafarmi ja õpetab põllumehi

Fotol: Ly Kivikas poeg Raikoga, autor: Sven Arbet

Pärnu maakonna noorima põllumajandusjuhi Ly Kivikase käe all on Kaismale kerkinud uus noorkarjalaut ja lehmad lüpsavad üle 11 000 kg aastas.

Oleme Kärdi suurfarmis. Peaukse esine on lilleklumpe täis ja plakatitelt saame teada, et 2017 oli siin farmis innovatsiooniaasta. “2017 oli meile hea aasta, esitasime kolm suurt projekti ja saime kaks rahastust LEADERist ning ühe PRIAst,” selgitas Kaisma OÜ tegevjuht Ly Kivikas.

LEADERi toetusega saadi firmale “nutikad asjad”: kaalumislahendus ja traktoritele GPS-süsteem, samuti toetas LEADER seadmete ostu, mis võimaldavad tootmist mitmekesistada. PRIA toetusega aga ehitati uus farmikompleks noorkarjale, see avati tänavu aasta algul.

Särav ja alati naeratav Ly Kivikas on 33aastane ning töötab Kaisma osaühingus juba kaheksandat aastat – algul finantsjuhina, aga peagi edutati ta tegevjuhiks. “Veel kümmekond aastat tagasi oli siin olukord üsna nutune, aga nüüd liigub meil enamik asju paremuse poole: karja väljalüps on tõusnud ja tänu uuele noorkarjalaudale on meil võimalus lüpsilehmade arvu veelgi suurendada,” teatas tegevjuht.

Rajas uue noorkarjalauda

Kaisma OÜ tegutseb kunagise kolhoosi baasil, endised kolhoosi loomakasvatushooned on nüüdseks rekonstrueeritud ja piimakarja lüpstakse kolm korda päevas 2×10 paralleellüpsiplatsil. Lüpsjateks on eestlaste kõrval ka ukrainlased. “Mina pooldan seda, et saaksime ukrainlasi põllumajandusse tööle võtta. Nad on väga kohusetundlikud ja teevad kõvasti tööd, samas Eestist on meil tööjõudu lauta väga keeruline leida,” rääkis Kivikas.

Loe edasi Maalehest.


Marika Oeselg, MESi nõuandeteenistuse loomakasvatuskonsulent: Hindab meeskonnatööd

Ly hindab ettevõtte spetsialistide tööd, analüüsides ja arutledes meeskonnaga ning otsides võimalikke lahendusi. Vajadusel kutsub aruteludesse nõustaja. Ly töökust ja motivatsiooni ettevõtet arendada ilmestavad koolitustel osalemised. Näiteks maaülikooli finantsmajanduse õpingute kõrvalt õppis ta Olustveres veisekasvatust, et teada saada, mida lehmad vajavad, et hästi piima toota. Ettevõtte areng on olnud Ly juhtimisel kiire ja karjakasvatus areneb edukas tempos.

Kandidaat Ly Kivikas

  • Kaisma OÜ
  • Pärnumaa
  • Piimakarjakasvatus. Piimakari 480, noorkari 400.
  • Piima aastatoodang 11 461 kg lehma kohta.
  • Maad kasutatakse 1300 ha, enamik rohumaad.
  • Teraviljakasvatus 400 ha-l. Keskmine saagikus 4,5 t/ha.
  • Kaasaegne farmikompleks ja põllutehnika.
  • 29 töötajat.


Foto: maaleht.delfi.ee

Eelmine luguRiigikogu keskkonnakomisjon tutvub põllumajanduse köögipoolega
Järgmine luguAP 2019 kandidaat: Indrek Klammeri farmis on maailma tipptehnoloogia