Loomakasvatajaid ja toidutootjaid rabas elektrihinna kontrollimatu tõus

Foto on illustratiivne. Visualhunt.com_Tubblesnap

Elektrihindade tohutu hüpe on pannud loomakasvatajad ja toidutootjad väga raskesse olukorda. Kui tavatarbijal on võimalik ajutiselt elektritarbimist vähendada või lausa katkestada, siis nii nagu ei ole loomakasvatuses, ei ole ka toidutööstuses sellist võimalust, tõdeti tänasel Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja töötleva tööstuse grupi kohtumisel. 

Saidafarmi juht Juhan Särgava rääkis, et eilne, rekordiliselt kõrge börsihinnaga elekter oleks nende farmi jaoks olnud ilmselgelt kahjumlik valik. „Olukord on juba nii kurioosne, et olime eile sunnitud kasutusele võtma diiselküttel toimiva elektrigeneraatori, et loomad laudas hätta ei jääks ja meierei poolel tootmisprotsessid ei katkeks,“ vahendas Särgava juhtunut. „Täna helistasin koostööpartnerile, kellelt oleme ikka kuivkülmutatud juustu tellinud ja selgus, et nad olid sunnitud oma töötajad kalli ja ettearvamatu elektrihinna tõttu koondama. Mu süda pidi seisma jääma seda kuuldes,“ kurvastas Särgava.

Lääne-Virumaa seakasvataja Ermo Sepp tõdes, et loomakasvatuses on ülioluliseks faktoriks just elekter. „Igapäevane loomade söötmine ja heaolu tagamine baseerub just elektrienergial – alates automaatika peal toimivatest söödaplatsidest või valgustuse ja õige temperatuuri tagamisest seafarmis ning üliolulisest ventilatsioonist. Farmide ventilatsiooni tagamine on kriitilise tähtsusega just praeguse kuumalaine olukorras,“ loetles Sepp esmaseid vajadusi. „Praegu on hetk, kus tootmine kasumit ei anna ja iga kulu loob kahjumit juurde,“ lisas ta.

„Sarnased probleemid on ka toidutööstuses,“ toonitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Meeli Lindsaar. „Tänase energiakriisi valguses teeb meid ülimurelikuks tõik, et riigil puudub plaan ettevõtted sarnaselt eratarbijatega kaitsta elektrihinna kontrollimatu tõusu eest,“ ütles Lindsaar.

Koja juhatuse liige vahendas toidutööstuste sõnumit, kus ettevõtted on sunnitud juba tegelema gaasitarnete ebapiisavusest tingitud probleemidega ja otsima alternatiivseid lahendusi gaasiküttele. „Kahjuks unustatakse ära, et ükskord saab omavahenditest alternatiivide leidmise võimalus otsa ja ettevõtjad vajavad tõhusat finantsilist tuge üsna pea. Praegune situatsioon paneb kogu raskuse ettevõtjate ja tarbijate rahakotile, sest toiduainete hinnatõusu ei peata enam miski või hakkavad loomakasvatus ja toidutööstusettevõtted oma tegevust sulgema,“ hoiatas Lindsaar halvima eest.

Eelmine luguPüsirohumaade suhtarv on langenud üle lubatud määra
Järgmine luguMaagaasile alternatiivi pakkumine eeldab rahasüsti