Liivimaa Toiduteed tutvustavad infopäevad ettevõtjatele

2017. aasta mais sai alguse kolm aastat kestev rahvusvaheline koostööprojekt Liivimaa Toidutee (Livonian Culinary Route), mille käigus luuakse uus turismitoode – Eestit ja Lätit ühendav toidutee. Projekti partnerid on Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, MTÜ Eesti Maaturism, Läti Maaturismi Ühendus “Lauku ceļotājs”, Vidzeme planeerimisregioon, SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus, SA Tartumaa Turism ja SA Valgamaa Arenguagentuur.

25. septembril toimub Tartus Noora majas (Nooruse 3) ja 26. septembril Võrumaal Kõrgemäe talus (Tammsaare küla, Lasva vald) tasuta infopäev (vt lisatud päevakavad), kus tutvustame projekti Liivimaa Toidutee käigus plaanitavaid tegevusi ja võimalusi ettevõtjatele selles projektis kaasa lüüa.

Registreerumine Tartus toimuvale infopäevale SIIN.
Registreerumine Võrumaal toimuvale infopäevale SIIN.

Oktoobri lõpul toimuvad samasuguse sisuga infopäevad veel Pärnumaal (24. oktoober, koht täpsustumisel, info tulekul) ja Saaremaal (25. oktoober, koht täpsustamisel, info tulekul).

Projekti käigus arendatav toidutee põhineb meie toiduga seotud pärimusel, ühisel ajalool ja traditsioonidel, mis ulatuvad 13. sajandisse, kui Eesti ja Läti alad kandsid Liivimaa nimetust ning võib ka öelda, et sai alguse meie toidukultuur. Loodav toidutee koondab enda alla ligikaudu 250 kohaliku toidu tootjat ja pakkujat Eestist (Hiiumaalt, Saaremaalt, Läänemaalt, Pärnumaalt, Viljandimaalt, Jõgevamaalt, Tartumaalt, Valgamaalt, Võrumaalt, Põlvamaalt) ning Lätist Vidzeme, Kurzeme ja Pieriga piirkonnast.

Toidu- ning agroturism on kasvavad trendid kogu maailmas, kuid Eesti ei ole veel tuntud kui ajalooliste traditsioonidega toiduturismimaa, mistõttu ka kohalikud pakutavad toiduelamused ei ole üldjuhul turistide reisimotivatsiooni peamine põhjus. Seetõttu tuleb toiduturistide ligimeelitamisel olla loomingulisem ja paista silma teisiti. See avab uusi võimalusi oma tegevuse laiendamiseks ning koostööks kohaliku toidu tootjatele, kes saavad pakkuda oma tooteid otse külastajatele, tutvustades ühtlasi ka oma ettevõtte tegevust. Soovime projektiga tugevdada piiriülest koostööd turismi- ja toitlustusettevõtjate ning kohalike toidutootjate ja -pakkujate vahel, edendada kohaliku tooraine kasutamist ja väärtustada kohapeal valmistatud toitu. Projekti käigus luuakse tugevad piirkondlikud koostöövõrgustikud turismi-/toitlustusettevõtjate ja kohalike toidutootjate/põllumeeste vahel. Uue toidutee liikmeks saavad olema just need toidutootjad ja -pakkujad, kes kasutavad kohalikku toorainet ja väärtustavad oma toidupärandit. Toome välja erinevate piirkondade köögi- ja toidukultuuri omanäolisuse ning tutvustame toidupiirkondi eelkõige nende traditsioonide kaudu. Tutvustame uut Liivimaa toidukultuurile pühendatud toiduteed ja piirkondlikku Via Hanseatica toidumarsruuti „TasteHanseatica´t“ sise- ja välisturgudel kui atraktiivseid toiduturismi sihtkohti. Tuues välja kohalike köökide sarnase ajaloo ja sõltuvalt piirkonnast nüansside erinevused toetame maapiirkondade toiduga seotud identiteedi tugevdamist ning muudame piirkonnad külastust väärivateks sihtkohtadeks nii välis- kui siseturistide hulgas.

Projekti eesmärkidest ja tegevustest saab pikemalt lugeda EPKK kodulehelt https://epkk.ee/valdkonnad/algas-liivimaa-toidutee-rahvusvaheline-projekt/.

Eelmine luguAP kandidaat 2017 Mihkel Saar kui parim lillekasvataja ekspordib taimi Soome
Järgmine luguTallinnas toimunud rahvusvahelisel konverentsil arutati nutika põllumajanduse väljavaateid