Kojaga liitus taimeteede kasvataja Mahe Eeriksaare

Mahe Eeriksaare juht Martin Laansalu jagas, et juba noorelt tekkis temas suur huvi ravimtaimede vastu. Nüüd, mil talus loomade pidamisega enam ei tegeleta on mahetaimede kasvatusest saanud uus suund.

Eeriksaare talu ajalugu ulatub II Eesti Vabariigi aega, mil peremeheks oli Martini isa Märt Laansalu. Mahe Eeriksaare asutati 2017. aastal keskendudes peamiselt teetaimede tootmisele ja loodusest pärit taimede korjamisele. Ettevõtte põhitegevus hõlmab mahetaimede kasvatust, ravimtaimede seemnete ning vahekultuuri seemnete tootmist.

Heinamaadel, mille boniteet on madal, kasvatatakse 8-9 hektaril aastas teekummelit, piparmünti, tondipead, mets-kassinaerist ja saialille. Väiksematel pindadel kasvatatakse teisi ürditaimi nagu üheksavägine, pune ja naistenõges. Loodusest korjatakse eelkõige nõgest, mida hinnatakse mitte ainult Eestis, vaid ka rahvusvaheliselt. Mahe Eeriksaare pererahvas korjab enda nõgesed Alam-Pedja looduskaitsealale lähedal asuvast salumetsast, kasutades väikest traktori järelhaakes olevat kombaini. See protsess ei mõjuta toorme kvaliteeti, kuna ravimtaimede koristamisel on oluline nõuetekohane kiirus, transport kuivatisse ja õige kuivatusetehnoloogia.

Lisaks taimedele kasvatatakse talus mahetoorainena kartulit. Alates eelmisest aastast kuuluvad põllusortimenti ka pärandkartulid ja maheköögiviljad nagu peet ja porgand.

Mahe Eeriksaare kuulub EPKK põllumajanduse grupi koosseisu. „Meie eesmärk on jätkata kvaliteetse tee, köögiviljade ja seemnete tootmist”, lisas Laansalu.

 

Foto: Martin Laansalu erakogu

Eelmine luguGrüne Woche avanädalavahetus oli Eestile edukas
Järgmine luguEesti Põllumajandus-Kaubanduskoda panustas “Northern Roots” foorumi õnnestumisse