Kohaliku toidu võrgustik ajaloolisel Liivimaa territooriumil

Allikas: Maaeluvõrgustik, Reve Lambur

  1. detsember 2017. a

 

Olete ehk kuulnud Eesti toiduteest ja Läänemere toiduteest, sel aastal lisandus sellesse nimistusse ka toiduturismi võrgustik Liivimaa Maitsed (Livonian Culinary Route), mis ühendab Eesti ja Läti turismiettevõtjaid, kes paiknevad ajaloolisel Liivimaa territooriumil.

Info toiuturismi võrgustiku Liivimaa Maitsed kohta MTÜ Eesti Maaturism veebilehel.

Toit on turismi väga oluline osa. Kui me sööme hästi, siis me ka tunneme ennast hästi. Sellest hakatakse üha enam aru saama ning üha enam ettevõtted sellesse panustavad ja üha enam turistid toiduelamusi otsivad.  

Liivimaa toidutee üldine eesmärk on läbi ühise turundamise ning tootjate koolitamise ja võrgustiku loomise kaudu saada piirkonda rohkem turiste.  Projektiga soovitakse tugevdada piiriülest koostööd turismi- ja toitlustusettevõtjate ning kohalike toidutootjate ja -pakkujate vahel, edendada kohaliku tooraine kasutamist ja väärtustada kohapeal valmistatud toitu.

Liivimaa Maitsed puhul on tegemist kolmeaastase projektiga, mida rahastatakse Interreg Eesti-Läti piiriülesest programmist. Projekti juhtpartner on Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda. Projekti üks algatajatest on Eesti Maaturismi Ühing. Projekti kestvus on kolm aastat – 2017.a maikuust 2020.a aprilli lõpuni ning kogu eelarve ulatub üle miljoni euro.

Liivimaa Maitsed piirkond Eestis on Pärnu-, Saare-,  Lääne-,  Hiiu-, Viljandi-, Valga-, Võru-, Põlva-, Tartu- ja Jõgevamaa. Lätis: Vizeme, Kurzeme ja Pieriga piirkonnad. Detsembri alguse seisuga oli võrgustikuga liitunud 282 ettevõtjat, neist natukene üle 100 Eestist.

Võrgustikku kuuluvad kahte tüüpi ettevõtted:  igapäevaselt avatud ja  ettetellimisel avatud. Toiduteega on oodatud liituma ka kohalikud talupoed. Kohustuslikuks kriteeriumiks toitlustus- ja turismiettevõtetel on, et menüü peab vähemalt osaliselt põhinema kohalikul toorainel. Lisanõuetena  (vabatahtlikud) on välja toodud: rahvuslik stiil, kohalike toodete kaasaostmise võimalus, spetsiaalsete vajadustega menüüd ja lastemenüü, info kättesaadavus veebis, sh ka GPS koordinaadid (see peaks olema kohustuslik).

Detsembri alguses toimus Valmieras Lätis projekti juhtkomisjoni esimene kokkusaamine. Juhtkomisjon on 10-liikmeline, kellest pooled on Eestist ja pooled on Lätist.

Juhtkomisjoni  liikmetele tutvustati programmi raames planeeritavaid tegevusi, milleks on mh:

Ühised ja piirkondlikud seminarid (menüüde koostamine, teenuse kvaliteedi tõstmine, toote kvaliteet, vanad toidutraditsioonid, kohalike retseptide kasutamine, loo jutustamine jne

Individuaalne nõuanne toidutee liikmetele

Õppereisid (Eesti, Läti, Skandinaavia)

Regionaalsete võrgustike loomine, et edendada kohalike toodete kasutamist ja pakkumist – kontaktüritused toiduga varustajate ja tootjate vahel

Praktilise toidu töötoad – toidu valmistamine

Veebileht

Trükimaterjalid

Osalemine turismimessidel: Riga Food 2017, 2018, 2019, Tourest 2018 ja 2019, Grüne Woche 2018 (külastus) ning 2019 oma stendiga (Eesti stendi laiendus)

Toidufestivalid 2018, 2019

Ajakirjanike ringsõidud

Peamine turundus on planeeritud 2019.a. Sihtriigid: siseturism (Eesti, Läti) ja naaberriigid – Soome, Venemaa, Poola, Leedu. Veebileht on planeeritud kuues keeles – saksa, inglise, vene, soome, eesti ja läti.

Mitmed erinevad toiduteed ja nende vahelised erinevused:

Liivimaa Maitsed on kvaliteedimärk, millega liitunud ettevõtjad väärtustavad jätkusuutliku elu maal, kohalikku toitu ning ajalugu, traditsioone ja toiduga seotud pärimust.  Projekti tegevused on suunatud eelkõige võrgustikuga liitunud tootjate arendamisele ja ühisturundamisele.

Eesti toidutee (www.toidutee.ee/) on suunatud pigem kliendile.

Lisaks on käimas projekt “Baltic Sea Food”, mille eesmärgiks on välja töötada toimiv ärimudel, mis aitaks piirkondlikel toiduvõrgustikel kohalikke toidutooteid tõhusamalt ja kuluefektiivsemalt turustada.

Liivimaa maitsete piirkonnas on eraldi veel piirkondlik Via Hanseatica toidumarsruut “Taste Hanseatica”, mis läbib Hansalinnu ning ulatub Sankt Peterburgist kuni Riiani (vaata FB lehekülg “Seikused Via Hanseatical”). Liivimaa Toiduteega liitunud tootjatest on Via Hanseatica´ga seotud ligikaudu 30 tootjat.

https://flavoursoflivonia.com/

https://www.maainfo.ee/index.php?article_id=6541&page=3265&action=article&

Eelmine luguTagasi juurte juurde läbi maitsete – Liivimaa toidutee
Järgmine lugu27.10.2020 – Konverents “Aasta Põllumees 2020: Tuleviku põllumajanduse ärimudelid”