Keeruline aeg sunnib põllumehi veelgi rohkem pingutama

Foto: Pixabay/R0bin

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu liige Jaak Läänemets ütles viljalõikuse algust kommenteerides, et teraviljakasvatajad võivad suviviljade kasvuga igati rahul olla, kuid järgmise hooaja mured panevad põllumehi juba ette muretsema.  

„Kevadel viljad võrsusid hästi, kuna polnud liiga palav ja kuigi taliviljadest kõik põllud ei talvitunud  korralikult, andis niiske kevad sealgi taimevõrsetele hoogu juurde ja olukorraga võib nüüd rahul olla,“ sõnas ta.

Jaak Läänemets, kes on ka teravilja ja rapsikasvatajate ühistu KEVILI nõukogu liige, ütles, et raske on ennustada, milliseks sügisel teravilja kokkuostuhinnad kujunevad, sest enne seda suudab hind teha veel üles-alla hüppeid.

„Selle aasta hind on kindlasti selline, mis põllumehe kasumisse viib, seevastu järgmine aasta tuleb põllumehele palju keerulisem ja mulle tundub, et selleks tuleb juba mentaalselt ka valmistuda,“ mõtiskleb Läänemets. „Põhiküsimuseks jääb, kuidas ellu jääda ja siin ei mängi rolli ainult energiahinnad. Seda teadmatust on nii palju meie ümber – väetise- ja viljahindade pidev muutus lisab määramatust veelgi juurde. Lisaks muidugi Ukraina sõda, siin on küsimus pigem selles, kui kaua see sõda kestab. Tahaks loota, et see enne aastavahetust läbi saab, et tekiks uus stabiilsus, uus normaalsus, aga niikaua kui sõda kestab on kõik väga määramatu.“

Masinaehituses mõjutab ülemaailmne toorainekriis põllumajandustehnika valmimist, mis omakorda kasvatab tellimiste tähtaegu veelgi. Harvad pole juhused, kus põllumehe tellitud kombain või prits saabub ilma vajaliku lisaseadmeta ja selle ootamine võib kujuneda kuudepikkuseks.

Palju teeb põllumehele muret mitte niivõrd uue tehnika kättesaadavus, kui just keerulisemate varuosade puudus. „Sellest pole veel midagi, kui sul uut masinat ei ole, siis võid ju olemasolevaga edasi toimetada, aga kui olemasolevaid masinad ei suudeta enam korras hoida, siis läheb olukord küll keeruliseks,“ sõnab Läänemets. „Pigem tuleb oma investeeringuid paremini planeerida ja järgmiseks suveks vajamineva tehnika juba aegsasti ära tellida.“

Eelmine luguAvatud talude päev toimub juba sel nädalavahetusel
Järgmine lugu20.07.2023 EPKK infopäev “Ilmastiku muutuste mõju sööda varumisele”