Jaanus Murakas: kvaliteetne toit pole iseenesest mõistetav

Eile Paides toimunud Maarahva Kongressil ütles Eesti Piimaliidu juhatuse esimees Jaanus Murakas, et kvaliteetne toit piisavas koguses ei ole iseenesest mõistetav. “Kui president on märkinud, et väikeses riigis pole iseseisvus iseenesest mõistetav, siis võib siia lisada ka kvaliteetse toidu, mille nimel tuleb meil pingutada,” ütles Murakas. Ta lisas, et kui seda alatähtsustatakse, tekib kvaliteetse toidu kadumise oht.

Murakas lisas, et kui meie poliitiliseks valikuks on liberaalne majandusmudel ja avatud majandust eeliseks pidades suurendatakse veelgi käibemaksu ja aktsiiside osa, siis ei saagi loota stabiilsetele hindadele. “Pole mõtet küsida, miks piimahind tõuseb,” lausus ta.

Murakas rääkis, et ühiskond ei taju enam põllumajanduse ja maaelu seost. “Poelettidel olevad toiduained ei seostata maaeluga, vaid arvatakse, justkui maaelu on midagi muud. Tõde on see et toit saab tulla põllult, aiast või laudast,” rõhutas ta.

“Urbaniseeruv maailm kaugeneb maaelust. Virtuaalväärtused ja kunstkeskkond on ohud, kus inimesed unustavad loodusseadused ja nende tähtsuse,” rääkis Murakas.

Ta rõhutas, et põllumajandus on poliitiliste otsuste valdkond. “Seega on nii poliitikute kui ka kodanikuühiskonna kohus tagada, et kaugenemist ei toimuks. Me ei tohi riskida sellega, et meil ükskord leiba laual ei oleks,” hoiatas Murakas.

Allikas: Postimees online

Eelmine luguVajame tugevat Euroopa Liidu ühist põllumajanduspoliitikat
Järgmine luguTeraviljaturu ülevaade ja prognoosid