Iiri ühistu pingutused loomasööda osas väärivad tunnustust

Green Farmer ühistu katsevannides kasvatatakse väike-lemmel taimi. Foto: Daniel Long

„Ühistuline tegevus Eestis pole veel saavutanud oma täit potentsiaali ja seetõttu on teiste riikide põllumajandussektori edulood need, mis võiksid meie inimesi inspireerida,“ kommenteeris EPKK juhatuse esimees Ants Noot Iirimaa farmerite edusamme.

Iirimaa piimakarja kasvatajate ühistu The Green Farmer käivitas poolteist aastat tagasi projekti, et uurida väike-lemmel taime võimalusi loomasöödana. „Oleme käivitanud ühistu Green Farmer, et katsetada innovaatilisi ringbiomajanduse lahendusi. Meie katsetused väike-lemmeliga on andnud ülihäid tulemusi ja kuna tegu on maailma kõige kiiremini kasvava veetaimega, mis kahekordistub iga 24 tunni järel, omab ta suurt potentsiaali loomasöödana,“ rääkis Green Farmer juhatuse liige Daniel Long.

„Loomasööda koostisosana saab sellest kvaliteetset valgukontsentraati. Näiteks on taime valgusisaldus palju suurem kui lehtkapsal, mille toorvalgusisaldus on ainult 16-18%. Seda võiks kasutada söödana mitmesugustele erinevatele loomadele alates kaladest kuni sigade ja kodulindudeni. Leitakse, et taime valgusisaldus koristatud ala kohta on suurem kui sojaoal, riisil ja maisil. Samas ei ole sojauba ka paljudes piirkondades kättesaadav, kuna see kasvab ainult soojemates piirkondades, nii et väike-lemmel on kättesaadavam. Seda võib kasutada inimtoiduks kasutatava lihaasendajana, mis eraldab vähem kasvuhoonegaaside heitkoguseid,“ selgitas ta.

Mitmekordne kasu

Long rääkis, et väike-lemmelil on mitmeid kasulikke omadusi, ta imab veekogudes toitaineid ja saasteaineid, olles seeläbi hea veepuhastaja. „On tõestatud, et taim vähendab vee hägusust ja vees esinevate bakterite arvu. Tänu oma võimele puhastada vett, on taime võimalik kasutada reovee bio-tervendamisel. Nagu teisedki rohelised taimed, võtab lemmel atmosfäärist CO₂ ja vabastab kasvades O₂. Tänu oma suurele lämmastikusisaldusele võib seda kasutada ka loodusliku väetisena,“ rääkis ta taime võimalustest.

Green Farmer ühistuliikmete sõnul on taime potentsiaal suur, näiteks on farmaatsiatööstuses palju võimalikke kasutusviise taime paljude farmakoloogiliste mõjude tõttu. Osadel lemmeli  liikidel on antibakteriaalne toime. Ka võib taime kasutada bioloogilise bioreaktorina vaktsiinide, antikehade, ensüümide ja farmatseutiliste valkude tootmiseks.

Daniel Long esines 13. detsembril oma ettekandega EPKK infopäeval „Ühistegevuse võimalused ja vajadused: head praktikad ja edulood“. 

Eelmine luguDebatt glüfosaadi üle jätkub kümne aasta pärast
Järgmine luguSaates Aasta põllumees ja Rahva põllumees: meile on mahe loomakasvatus ainuvõimalik valik