AP 2019 kandidaat: Helga Pikkmetsa kari lüpsab vaid mahepiima

Fotol: Helga Pikkmets

Mätiku talu perenaine Helga Pikkmets on üks väheseid mahepiimatootjaid, tänu kellele on meie toidulaud mahejuustu, -piima ja kohupiima poolest rikkam.

“Mahepiimatootjad oleme seetõttu, et see on kõige elulähedasem tootmisviis – sa ei kurna ära maad ega looma,” kinnitas Helga Pikkmets, kes on juba aastakümneid oma kuuelapselise perega praeguses Lääneranna vallas mahedalt majandanud.

Üle päeva peatub Oidrema külas Mätiku talu uhke suurfarmi ees Saaremaa piimatööstuse auto, et viia umbes kolm tonni selle talu mahepiima Saaremaa tööstusesse. Sealt jõuavad tarbijateni ÖKO mahetooted: täispiim, mahejuust ja ÖKO kadakajuust.

“Saaremaa piimakombinaat on praegu ainus, kes mahepiima ostab ja mahetooteid teeb,” selgitas perenaine, miks nende piim mandrilt saarele voolab. Lisades, et ülejäänud mahetooted tulevad väikemeiereidest. Ka Mätiku talu tootmise kõrvale on rajatud talumeierei, mida peab peretütar Mirjam.

“Meil on jõululauas 40 oma pere liiget ja väike sünnipäev on 50 inimesega, ümberkaudu on ju onud ka oma peredega,” teatas Hardi Pikkmets, ja pea kõik ametid, alates vallavanemast, nõustajast kuni tehnikahooldajani, on nende suguvõsas esindatud.

Loe edasi Maalehest.


Laine Kallaste, MESi nõuandeteenistuse taimekasvatuse konsulent: Tubli talupere

Helga Pikkmets on võtnud sihiks mahepiima tootmise laiendamise ja on suutnud põllumajandusega tegelemiseks koondada enda ümber pere lapsed. See tubli talupere on alati üksteisele toeks ja emale abiks. Selle tulemusena on Mätiku talu laiendanud maheveiste pidamist ja mahepiima tootmist, parandanud maheveiste pidamise tingimusi. Helga Pikkmetsa tegevus on suurepäraseks näiteks, kuidas maal toime tulla, perega kokku hoida ja täita võetud eesmärke. Mahetootmisega suurendab ta tervislikku tootmist.

Kandidaat Helga Pikkmets

  • Mätiku Talu OÜ
  • Pärnumaa
  • Mahetootmine
  • Lüpsikari 88, noorloomad 87. Piimatoodang 8,2 t lehma kohta aastas.
  • Omandis maa 490 ha, teravili 75 ha-l.
  • Uus robotlüpsilaut.
  • Neli töötajat.


Foto: maaleht.delfi.ee

Eelmine luguAP 2019 kandidaat: Indrek Klammeri farmis on maailma tipptehnoloogia
Järgmine luguAP 2019 kandidaat: Dagmar ja Endel Lindre rajasid parima tootmistalu