Fotod: Eesti aktiivseimat maheregiooni väisasid mahetoimkonna liikmed

Margus Timmo tutvustas Mahetoimkonna liikmetele maheistanduse eripära. Foto: J. Nemvalts

Eelmisel reedel, 26. mail toimus mahetoimkonna kohtumine Setomaal. Toimkond külastas Meremäe kooli, Margus Timmo mustsõstra istandust, Obinitsas asuvat külmakeskust ja seejärel peeti sisukas koosolek Obinitsa külamajas. Oli põnev ja uusi teadmisi pakkuv päev.

Meremäe kool on üks mahevaldkonna propageerijaid. Koolis kasutatakse söögi valmistamiseks võimalikult palju mahetoorainet. Lisaks on koolil oma aed, aiamaa ja kasvuhoone, kus lapsi õpetatakse juba koolitee algusest saadik ise erinevaid köögivilju kasvatama ja nende eest hoolitsema. Lisaks korraldatakse piirkonnas koolide vahelisi võistlusi, kus lapsed saavad ennast  proovile panna mahetoorainest valmistatud söökide tegemisel. Oli tunda, et selles koolis väärtustatakse mahedat igal sammul.

Koolist suunduti mustsõstra istandusse, mis laius pea kümnel hektaril. Margus Timmo tutvustas oma tootmist ning põllutehnikat. Sellest istandusest jõuab palju toorainet ka Meremäe kooli. Lisaks näitas Margus Obinitsa aiasaaduste külmakeskust. „Obinitsa külmakeskus annab ümberkaudsetele aiandusettevõtjatele võimaluse lükata marjade müügiaega edasi, sest kui kõik pakuvad korraga, on hind kõige madalam,“ rääkis ettevõtmist vedava MTÜ Setomaa Liit juht Margus Timmo. Külmakeskusega seoses on tootjatel veel arenguplaane, aga aja jooksul selgub, kuidas ja mis valmimas on.

Obinitsa külamajas toimunud koosolekul arutlesid toimkonna liikmed tegevuskava üle ning panid paika kindlad sammud, mida sektori edendamiseks on veel vaja sel aastal kindlasti teha. Sealjuures on aasta teises pooles tulemas EPA raames korraldatav Mahefoorum, mille sisu osas tööd alustati. Lisaks tutvustas Ragnar Leming EMÜ projekti roheoskuste integreerimisest põllumajandusvaldkonna õppes. Sisukaid arutelusid jagus ning päev oli pikk, aga toimkonna liikmed leidsid, et kohtumine, kus näeb ka maastikul toimuvat, on väga tervitatav.

Eelmine luguKestlik toidusüsteem muudab seniseid põhimõtteid
Järgmine luguUuring näitab seakasvatuse hüppelist kallinemist